Ustawienia i twoje konto

  • mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

Szlak wokół Tatr

Polska Marka Turystyczna - Kandydat

Kilometry rowerowej przygody, czyli Szlak wokół Tatr

Jeśli ktoś zastanawia się, jak połączyć aktywny wypoczynek z odkrywaniem nieznanych miejsc i unikatowych zabytków, podziwianiem wspaniałych krajobrazów i różnorodności przyrodniczej, to zapraszamy na rowerowy Szlak wokół Tatr. Szlak wokół Tatr zapewnia aktywny wypoczynek i bezpieczne zwiedzanie.

Zatem zakręćcie w Tatry – zakręćcie na Szlaku wokół Tatr!

Szlak wokół Tatr to aktywność fizyczna połączona z doświadczeniem tatrzańskiej przyrody oraz kultury i historii pogranicza polsko-słowackiego. Już dziś dzięki realizacji ponad 160 km ścieżek rowerowych z infrastrukturą dla rowerzystów mieszkańcy i turyści mogą zwiedzać na rowerach obszar wokół Tatr i polsko-słowackie pogranicze, poznawać niezwykłe miejsca oraz unikatowe walory kulturowe tego regionu. Docelowo budowana jest kompletna licząca ponad 250 km pętla rowerowa wokół Tatr.

Szlak wokół Tatr został tak zaprojektowany, aby samodzielne ścieżki rowerowe mogły służyć uprawianiu turystyki aktywnej i przyjaznej dla środowiska, promując równocześnie zdrowe spędzanie wolnego czasu jako alternatywę dla zmotoryzowanych form zwiedzania i podróżowania. Ze Szlaku wokół Tatr korzystają nie tylko rowerzyści, ale również biegacze, rolkarze, nartorolkarze, a zimą na części odcinków powstają trasy dla biegaczy narciarskich. Ciekawostką jest, że 40-kilometrowy transgraniczny odcinek wybudowany został na nasypie dawnej linii kolejowej z czasów monarchii austro-węgierskiej.

Biegnący po terytorium Polski i Słowacji Szlak wokół Tatr charakteryzuje się infrastrukturą o wysokiej jakości, która umożliwia bezpieczną podróż w otoczeniu tatrzańskiej przyrody, kultury i historii. Większość ścieżek posiada nawierzchnię asfaltową, co pozwala na poruszanie się po Szlaku różnego rodzaju rowerami, a także na rolkach, nartorolkach czy zimą na nartach biegowych. Zróżnicowany poziom trudności tras sprawia, że wycieczka na Szlak może przybrać charakter rekreacyjny lub treningowy. Szlak wokół Tatr jest idealnym miejscem na spędzenie rodzinnych wakacji czy indywidualnego treningu w otoczeniu niezwykłej przyrody.

Na Szlaku wokół Tatr nie brakuje także miejsc postojowych, gdzie turyści nie tylko zregenerują siły przed dalszą podróżą, ale i także zapoznają się z opisem panoramy Tatr widzianych z danego miejsca czy informacjami znajdującymi się na tablicach.

Bliskość natury sprawia, że czas na Szlaku wokół Tatr zatrzymuje się, a w pośpiechu jedynie sarny przebiegają drogę turyście. To odskocznia od codziennego pędu. Wraz z każdym pokonywanym kilometrem dynamicznie zmienia się mijany krajobraz, a Tatry zachwycają swym majestatem podążających wśród pól i łąk turystów. Na wyciągnięcie ręki są torfowiska i lasy. W tle towarzyszy nam szumiący bieg górskich rzek Dunajca, Popradu, Wagu i Orawy. Niedaleko stąd nad Jezioro Czorsztyńskie, Orawskie czy Liptowskie. A wokół zmieniająca się jak kalejdoskop panorama Gorców, Babiej Góry, Tatr Bielskich, Pienińskich Skałek, Niżnych Tatr.

Szlak wokół Tatr daje także możliwość poznania bogatej kultury i historii polsko-słowackiego pogranicza. Zjeżdżając nieco z trasy skosztujesz lokalnej kuchni – kwaśnicy czy oscypków, i oczywiście gościnności górali. Poznasz z bliska wyroby ludowej sztuki i rzemiosła, oczarują Cię tradycyjne pieśni i muzyka – tu wciąż żywy jest folklor góralski. Zobaczysz wyjątkowe zabytki architektury drewnianej – zabudowę drewnianą w Chochołowie i Podbielu, sypańce w Kacwinie czy drewniane kościoły z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Doświadczysz atmosfery średniowiecznych miasteczek i zabytkowych ryneczków, w których czas się zatrzymał. Wyjątkową atrakcją są także liczne zamki i grody – w Niedzicy, Kieżmarku, Starej Lubowli czy Orawskim Podzamczu.

Szlak wokół Tatr przeniesie Cię w wyjątkowe miejsca związane z historią, kulturą i przyrodą polsko-słowackiego pogranicza. Wyruszysz w niezapomnianą podróż przez tatrzańskie krajobrazy i kulturę. Szlak wokół Tatr poprowadzi Cię w nieoczywiste miejsca. Znajdziesz tu wytchnienie i inspirację do dalszych działań. Wycieczka Szlakiem wokół Tatr pozwala na przeżycie wyjątkowego doświadczenia tatrzańskiej przyrody oraz kultury i historii pogranicza polsko-słowackiego.

Zapraszamy na Szlak wokół Tatr! 

Więcej informacji i materiałów na www.szlakwokoltatr.eu