• mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

Lublin

Polska Marka Turystyczna

Lublin to Miasto Inspiracji, gdzie tradycja i historia kreują przyszłość. Jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce a zarazem miastem „do odkrycia”. Oryginalna, dobrze zachowana architektura, ponad 700-letnia historia miasta i jego wielokulturowość widoczne są tutaj na każdym kroku. Kreatywność i gościnność mieszkańców zachęca natomiast do zatrzymania się w Lublinie na dłużej.

 

Zainspiruj się miastem

Lublin jest miastem pełnym inspiracji, co podczas pobytu można odczuć na każdym kroku. Zachwyca bogatą historią opowiadaną przez niezwykłe zabytki, liczne muzea, klimatyczne uliczki oraz tajemnice skrywane w murach kamienic.

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina gdzie na niewielkiej powierzchni znajduje się ponad 100 zabytków architektury z różnych epok. Nic więc dziwnego, że lubelski zespół architektoniczno-historyczny wpisany został na listę Pomników Historii. Średniowieczny układ urbanistyczny, bogactwo zdobień zabytkowych kamienic i fakt, że Stare Miasto posiada w ponad 70% oryginalną zabudowę, stanowi o wyjątkowości tego miejsca. W jego sercu dumnie prezentuje się Trybunał Koronny wraz z wartą odwiedzenia trasą podziemną. Archikatedra Lubelska z zakrystią akustyczną oraz kryptami biskupów lubelskich czy Wieża Trynitarska z tarasem widokowym, na który trzeba wspiąć się po 207 stopniach, to także miejsca warte odwiedzenia. Punktem obowiązkowym podczas wycieczki do Lublina jest Zamek Lubelski, w którym obecnie znajduje się Muzeum Narodowe. Wśród bogatych zbiorów zobaczyć można obraz Jana Matejki „Unia Lubelska” upamiętniający wydarzenie z 1569 r., czyli porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, wystawę twórczości Tamary Łempickiej czy stół z odbitą legendarną „czarcią łapą”. Aby jeszcze lepiej zapoznać się z historią miasta, warto odwiedzić również Donżon i Kaplicę Trójcy Świętej z unikalnymi w skali Europy freskami bizantyńsko-ruskimi. W Lublinie znajdują się także ważne obiekty związane z kulturą i historią Żydów, takie jak Jeszywas Chachmej, która dawniej była największą uczelnią talmudyczną na świecie, stary cmentarz żydowski istniejący od XVI wieku oraz Państwowe Muzeum na Majdanku, dawniej nazistowski obóz koncentracyjny, dziś będące najstarszą w Europie instytucją muzealną upamiętniającą ofiary holokaustu. 

Wzdłuż Placu Litewskiego będącego głównym miejscem spotkań w centrum miasta znajduje się fontanna multimedialna, na której w okresie od maja do września odbywają się wyjątkowe pokazy wykorzystujące wodę, światło, dźwięki, obraz i lasery. Spacerując po mieście, warto zajrzeć także do znajdującego się nieopodal Ogrodu Saskiego. Ten najstarszy park w Lublinie ze ścieżkami spacerowymi, fontannami i mnóstwem zieleni to idealne miejsce odpoczynku. Znakomitą atrakcją dla miłośników natury będzie też Muzeum Wsi Lubelskiej – jeden z największych skansenów w Polsce. Można tu na własne oczy przekonać się, jak wyglądało życie w regionie dziesiątki i setki lat temu, zajrzeć do wiejskiej chaty, odwiedzić stare zakłady rzemieślnicze, spotkać zwierzęta domowe, a także wziąć udział w tradycyjnych obrzędach.

Chcąc lepiej poznać Lublin, warto odwiedzić też Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” opowiadający historię dawnego Lublina i jego mieszkańców, pełne tajemnic lubelskie podziemia czy zabytkowy Browar Perła, w którym można poznać historię lokalnego browarnictwa, obejrzeć film w kinie plenerowym, a także zasmakować pysznej kuchni i warzonego tam piwa. By poczuć lubelski klimat posłuchaj też hejnału granego z budynku Ratusza, wybierz się na spacer po Starym Mieście, zobacz kamień nieszczęścia, policz koty na Kociej Kamienicy upamiętniającej grafika Andrzeja Kota, przejdź najwęższą uliczką Starego Miasta (Ku Farze), podziwiaj miasto z zielonego dachu Centrum Spotkania Kultur i koniecznie skosztuj cebularza – tradycyjnego pszennego placka pieczonego z cebulą i makiem. Zainspiruj się Lublinem!

Przyjedź na Festiwal

W Lublinie dużo się dzieje! Nietuzinkowe wydarzenia tworzone są przez ludzi z pasją dla każdego, kto jest ciekawy miasta i chce doświadczyć czegoś zupełnie nowego. Podczas Nocy Kultury (pierwszy weekend czerwca) ulice, zaułki i place Lublina przeistaczają się w artystyczną przestrzeń pełną magii. Można wówczas podziwiać instalacje artystyczne z pogranicza sztuk, które ożywiają miasto i pozwalają spojrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy. Końcówka czerwca upływa w Lublinie pod znakiem muzyki, a to za sprawą festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia poświęconego alternatywnym, dalekim od głównego nurtu brzmieniom z całej Europy. Lipiec należy do Carnavalu Sztukmistrzów i towarzyszącego mu Urban Highline Festival. Wielkie święto nowego cyrku rozprzestrzenia się po całym mieście a Stare Miasto wypełnia się wtedy pokazami żonglerki, połykaczami ognia i licznymi trupami artystycznymi. Spoglądając w górę, można zobaczyć przechadzających się po taśmach slacklinerów. Sierpień to z kolei czas, kiedy Lublinem rządzi tradycja. A konkretnie Re:tradycja dawniej znana pod nazwą Jarmark Jagielloński. Kramy z rękodziełem i sztuką ludową z całej Europy, pokazy tradycyjnego rzemiosła, liczne warsztaty i potańcówki dają możliwość zakupu wyjątkowych wyrobów, ale przede wszystkim pozwalają zapoznać się z tradycją i opowiadają o ludziach oraz kultywowanych przez nich zwyczajach.

Jesienią i zimą również wiele się tu dzieje – w listopadzie odbywa się festiwal Kuchnia Inspiracji, na który biorące w nim udział restauracje przygotowują specjalne menu festiwalowe inspirowane składnikiem będącym motywem przewodnim wydarzenia. W grudniu, z kolei, rozpoczyna się ponadmiesięczny Festiwal Bożego Narodzenia. To czas przeznaczony na kolędowanie przy miejskiej szopce, spacery po przystrojonym kolorowymi iluminacjami Starym Mieście, a także zabawę – warsztaty, konkursy i coroczną grę miejską. Aby być na bieżąco z festiwalami i innymi wydarzeniami kulturalnymi w Lublinie, śledź www.lublininfo.com.

Spędź czas aktywnie

Lublin ma także mnóstwo propozycji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Zalew Zemborzycki położony ok. 10 km od centrum miasta to dobry kierunek dla tych, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i wyciszyć się nad wodą. Zalew posiada dobrze rozwinięte zaplecze rekreacyjne. Latem można poszaleć tu w basenach zewnętrznych i na zjeżdżalniach Słonecznego Wrotkowa, wybrać się na rowery wodne i kajaki. Przestrzeń do wypoczynku, atrakcje dla dzieci i zaplecze gastronomiczne pozwalają na spędzenie tam całego dnia. Miłośnicy rowerów mogą wypożyczyć rower miejski i skorzystać z dobrze rozwiniętej sieci ścieżek rowerowych. Jedną z ciekawych tras jest ta prowadząca wzdłuż rzeki Bystrzycy do Zalewu Zemborzyckiego. Z racji swojego położenia Lublin stanowi też świetną bazę wypadową do pobliskiego Nałęczowa, Kazimierza Dolnego czy Kozłówki.

Przydatne informacje

Centrum Inspiracji Turystycznej – certyfikowany punkt obsługi turysty zlokalizowany przy ul. Jezuickiej 1/3, gdzie szukać można nie tylko praktycznych informacji o Lublinie i okolicach, ale też inspiracji do odkrywania Koziego Grodu. Dostępne są tu ulotki i przewodniki po mieście, a także wydawnictwa drukowane o Lublinie, gadżety miejskie oraz pamiątki i produkty lokalne. Szczegóły na www.lublininfo.com

Karta Turysty TripPass - karta z pakietami rabatów i darmowych wstępów dostępna w 4 miastach Polski - Lublinie, Gdańsku, Giżycku i Opolu. Upoważnia do odbioru zniżek m.in. na usługi hotelowe, przewodnickie i gastronomiczne przez rok od aktywacji lub wykupienia pakietu. Szczegóły na www.trippass.pl

Aplikacje mobilne przydatne podczas zwiedzania miasta:

Aplikacja Turystyczny Lublin - praktyczny przewodnik po Lublinie, w którym znaleźć można informacje o noclegach, restauracjach czy wydarzeniach, ale przede wszystkim unikatowe narzędzie do odkrywania nieistniejących już zabytków. Dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości, użytkownik może na ekranie swojego telefonu podziwiać bryły 3D kościoła farnego, wieży ciśnień i renesansowego zamku w ich realnych rozmiarach i dokładnie w miejscach, w których niegdyś się znajdowały. Szczegóły: www.lublininfo.com/turystyczny-lublin-ar/

SmartGuide – w aplikacji dostępne są informacje na temat ponad 120 lubelskich lokalizacji, w tym zabytków, muzeów, restauracji oraz hoteli. Osoby, które przyjeżdżają do Lublina mogą skorzystać także z wytyczonych tras prowadzących m.in. po zabytkach Starego Miasta, miejscach pamięci o lubelskich Żydach, miejscach związanych z lubelskimi legendami czy unią lubelską. Aplikacja posiada opcję audioprzewodnika. Co więcej, treści są dostępne aż w 4 językach – polskim, angielskim, ukraińskim i hiszpańskim, a w planach jest wprowadzenie kolejnych języków. Szczegóły: www.smart-guide.org/destinations/pl/lublin/

CityTalks – aplikacja umożliwia odsłuchanie ponad 200 mikrohistorii o różnych zabytkowych punktach w Lublinie, dzięki czemu pozwala na zdobycie wiedzy o ważnych wydarzeniach historycznych i legendach. Szczegóły: www.citytalks.eu

Program „Przewodnik Inspiracji” - to program prezentujący przewodników turystycznych, którzy na co dzień inspirują do odkrywania miasta w sposób nieoczywisty i nietuzinkowy. Osoby wyróżnione specjalnym tytułem gwarantują profesjonalizm w przybliżaniu historii i dziedzictwa miasta. W ofercie spacerów znają się takie propozycje jak Lublin szlakiem kulinarnym, z wątkiem kryminalnym czy nawet spacer filmowy. Informacje o programie i przewodnikach można znaleźć na stronie www.przewodnik.lublin.eu. Osoby chętne zwiedzić Lublin z przewodnikiem, mogą też wziąć udział w cyklu spacerów „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”. Szczegóły znaleźć można na stronie przewodnik.lublininfo.com.

Program „Miejsce Inspiracji” - to program mający na celu wyróżnienie lokali gastronomicznych, odznaczających się nie tylko doskonałą jakością, idealną obsługą, czy dogodną lokalizacją ale także sięgających do lokalnego produktu i proponujących przeżycie niezapomnianej przygody kulinarnej. Miejsca Inspiracji odnajdziecie na www.lublin.eu. Wyróżnione lokale posiadają kasetony z logo Miejsce Inspiracji.

Komunikacja

Połączenia lotnicze – aktualne informacje o połączeniach lotniczych znaleźć można na stronie www.airport.lublin.pl. Podróż z lotniska do Lublina zajmuje zaledwie 25-30 minut. Komunikację zapewniają regularne połączenia kolejowe oraz autobusowe. Obsługę TAXI w zakresie indywidualnego przewozu osób zapewniają także korporacje taksówkarskie.

Podróż pociągiem – Dworzec PKP zlokalizowany jest przy placu Dworcowym. Lokalizacja: pl. Dworcowy 1. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.rozklad-pkp.pl.

Dworzec Lublin – Dworzec Lublin integruje autobusową komunikację miejską, pozamiejską oraz międzynarodową. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Lublin Główny, co stanowi znaczne ułatwienie dla podróżujących. Do centrum miasta można dostać się stąd rowerem miejskim, autobusem, taksówką lub pieszo podczas około półgodzinnego spaceru. Lokalizacja: ul. Dworcowa 2. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.dworzeclublin.pl.

Komunikacja miejska – aktualne informacje o połączeniach autobusowych oraz trolejbusowych znajdują się na stronie www.ztm.lublin.eu.

Lubelski Rower Miejski – aktualne informacje dotyczące roweru miejskiego można znaleźć na stronie www.lubelskirower.pl.

Strefa płatnego parkowania – obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.lublin.spp24.pl.