Ustawienia i twoje konto

  • mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

Lublin

Polska Marka Turystyczna

Lublin to Miasto Inspiracji, gdzie tradycja i historia kreuje przyszłość. Jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce a zarazem miastem "do odkrycia". Oryginalna, dobrze zachowana architektura, 700-letnia historia miasta i jego wielokulturowość widoczne są tutaj na każdym kroku. Kreatywność i gościnność mieszkańców zachęca natomiast do zatrzymania się w Lublinie na dłużej.

 

Zainspiruj się miastem

Lublin jest miastem pełnym inspiracji. Zachwyca bogatą historią opowiadaną przez niezwykłe zabytki, liczne muzea, klimatyczne uliczki oraz tajemnice skrywane w murach kamienic.

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina gdzie na powierzchni blisko 1km2 znajduje się ponad 100 zabytków architektury z różnych epok. Nic więc dziwnego, że zostało ono wpisane na listę Pomników Historii. Średniowieczny układ urbanistyczny, bogactwo zdobień wiekowych kamienic i fakt, że Stare Miasto posiada w ponad 70% oryginalną zabudowę stanowi o wyjątkowości tego miejsca. W jego sercu dumnie prezentuje się Trybunał Koronny wraz z wartą odwiedzenia trasą podziemną. Archikatedra Lubelska z zakrystią akustyczną oraz kryptami biskupów lubelskich czy też Wieża Trynitarska na której taras widokowy prowadzi 207 stopni to także miejsca warte odwiedzenia. Punktem obowiązkowym jest Zamek Lubelski, w którym obecnie znajduje się Muzeum Lubelskie. W bogatych zbiorach zobaczyć można obraz Jana Matejki „Unia Lubelska” upamiętniający wydarzenie z 1569 r. czyli porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego czy stół z odbitą legendarną „czarcią łapą”. Donżon i Kaplica Trójcy Świętej z unikalnymi w skali Europy freskami bizantyjsko-ruskimi to miejsca wyjątkowe i warte poznania. W Lublinie znajdują się także stosunkowo nieliczne, aczkolwiek okazałe i ważne obiekty związane z kulturą Żydów. Jesziwas Chachmej, która była największą uczelnią talmudyczną na świecie, zabytkowy cmentarz oraz Państwowe Muzeum na Majdanku będące najstarszą w Europie instytucją muzealną upamiętniającą ofiary II wojny światowej.

Wzdłuż Placu Litewskiego znajduje się 7 fontann, z których na największej w okresie od maja do września odbywają się wyjątkowe pokazy multimedialne wykorzystujące wodę, światło, dźwięki, obraz i lasery. A w niedalekiej odległości znajduje się Ogród Saski. Najstarszy park w Lublinie z zadbanymi ścieżkami, fontannami i mnóstwem zieleni to idealne miejsce odpoczynku. Nie lada atrakcją dla rodzin z dziećmi ale nie tylko jest jeden z największych skansenów w Polsce. Muzeum Wsi Lubelskiej to miejsce gdzie czas się zatrzymał. Tutaj można zajrzeć do wiejskiej chaty, odwiedzić stare zakłady rzemieślnicze w miasteczku prowincjonalnym czy spotkać zwierzęta domowe.

Jeśli jesteś zainteresowany historią miasta koniecznie odwiedź Muzeum Lubelskie lub jeden z jego oddziałów. Wybierz się na spacer z Przewodnikiem Inspiracji. Wstąp do Domu Słów lub Teatru NN. Posłuchaj hejnału granego z budynku Ratusza. A na Starym Mieście zobacz kamień nieszczęścia, ale nie próbuj go dotykać. Policz koty na Kociej Kamienicy upamiętniającej grafika Andrzeja Kota. Przejdź najwęższą uliczką Starego Miasta (Ku Farze). Podziwiaj miasto z zielonego dachu Centrum Spotkania Kultur i koniecznie zjedz cebularza. Jednym słowem "Poznaj Lublin, który pokochasz".

Przyjedź na Festiwal

Od wiosny do jesieni w Lublinie traficie na wyjątkowe i niespotykane gdzie indziej festiwale. Nietuzinkowe, oryginalne wydarzenia tworzone przez ludzi z pasją. Podczas czerwcowej  „Nocy Kultury” ulice, uliczki, zaułki i place Lublina przeistaczają się w magiczną przestrzeń artystyczną. Można wtedy podziwiać instalacje artystyczne z pogranicza sztuk, które ożywiają miasto. „Festiwal Legend Lubelskich” skierowany do rodzin z dziećmi to idealna okazja na uczestnictwo w warsztatach, spacerach czy występach teatralnych oraz poznanie legend Lublina w ciekawy i przystępny sposób. Kolejnym wartym uwagi wydarzeniem jest „Wschód Kultury- Inne Brzmienia”, bliskie spotkania z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi. Festiwal oferuje muzykę ambitną, nietuzinkową, często inspirowaną tradycją różnych kultur. Lipiec należy do Carnavalu Sztukmistrzów oraz Urban Highline Festiwal. Wielkie święto nowego cyrku rozprzestrzenia się po całym mieście a Lubelskie Stare Miasto wypełnia się wtedy pokazami żonglerki, połykaczami ognia i licznymi trupami artystycznymi. Spoglądając w górę można zobaczyć przechadzające się po taśmach sylwetki. Początek sierpnia zarezerwowany jest dla Jarmarku Jagiellońskiego. Kramy z rękodziełem i sztuką ludową, pokazy tradycyjnego rzemiosła, liczne warsztaty oraz lokalna kuchnia daje nie tylko możliwość spróbowania lub zakupu wyjątkowych wyrobów ale także opowiada o ludziach i kultywowanych przez nich tradycjach.

 

Spróbuj lubelskiej kuchni

Kuchnia Lubelska to przede wszystkim wysokiej jakości produkty regionalne. Najróżniejsze miody, plantacje chmielu, malin czy truskawek to wizytówka regionu. Najbardziej charakterystyczne dania przygotowywane są tutaj z mąki, kaszy gryczanej czy jaglanej. Na Lubelszczyźnie spotkacie wszelkiego rodzaju pierogi: z serem, kaszą, kapustą i grzybami ale także bardziej ekstrawaganckie połączenia z owocami czy soczewicą i miętą. W kuchni Lublina nie może zabraknąć jednak jednego wypieku....cebularza. Lublin nie od dziś słynie z ich wyrobu i rzadko spotkacie je poza Lubelszczyzną. "Miejska legenda" głosi, że kto raz spróbuje cebularza będzie wracał do Lublina co roku. W centrum Starego Miasta znajduje się Regionalne Muzeum Cebularza. Poznacie w nim historię i legendy ale także samodzielnie przygotujecie ten lubelski przysmak. Ciekawą propozycją na poznanie miasta są spacery tematyczne poświęcone kulinariom. Przybliżają one historię, pozwalają poczuć unikalną atmosferę Lublina oraz zasmakować w lokalnej kuchni. Podczas takiego spaceru można dowiedzieć się więcej o historii poszczególnych potraw i miejsc z nimi związanych. Po takim zwiedzaniu znana wam będzie niejedna tajemnica związana z lubelskimi potrawami, miodami czy piwami rzemieślniczymi.

W Lublinie każdy znajdzie coś dla siebie. Amatorzy domowego i tradycyjnego jedzenia odnajdą wiele restauracji i pubów serwujących lokalne i typowo Polskie potrawy. Jednak wielbiciele kuchni fusion czy street foodu także będą mieli się gdzie stołować. W Lublinie powstaje coraz więcej miejsc z nowoczesnym sznytem, które serwują dania świata i szukają niezwykłych połączeń smakowych. Wegetarianie i weganie także odnajdą coś dla siebie. W mieście z powodzeniem działają „zielone restauracje” . Coraz modniejsze stają się także targi śniadaniowe czy lokalne ryneczki, na których można zakupić pyszne, lokalne produkty.

Spędź czas aktywnie

Dla wszystkich chcących spędzić czas aktywnie, na łonie natury Lublin także ma ciekawą i wartą uwagi ofertę. Wypoczynek nad wodą w pobliżu miasta umożliwia Zalew Zemborzycki z bogatą infrastrukturą sportową. Możliwe jest tutaj wypożyczenie sprzętu wodnego i wybranie się np. na spływ kajakowy rzeką Bystrzycą, rejs żaglówką czy szaleństwo na nartach wodnych. Nad zalewem znajduje się także ośrodek z kompleksem basenów zewnętrznych i zjeżdżalni. Przestrzeń do wypoczynku, atrakcje dla dzieci czy zaplecze gastronomiczne pozwalają na spędzenie tam całego dnia. Miłośnicy rowerów mogą skorzystać natomiast z licznych ścieżek rowerowych. Wyjątkowo atrakcyjna trasa prowadzi wzdłuż Bystrzycy i dookoła zalewu. Spragnieni dłuższych wycieczek mogą wybrać się malowniczymi trasami do pobliskiego Nałęczowa oddalonego o ok. 30km czy Kazimierza Dolnego do którego prowadzi ok. 50km trasa. W mieście znajduje się także nowoczesny kompleks basenów Aqua Lublin ze strefą spa który sprzyja relaksowi po długich godzinach zwiedzania.

Przydatne

Centrum Inspiracji Turystycznej - punkt obsługi turysty zlokalizowany przy ul. Jezuickiej 1-3, gdzie szukać można nie tylko praktycznych informacji o Lublinie i okolicach, ale też inspiracji do odkrywania Koziego Grodu. Dostępne są tu ulotki i przewodniki po mieście, a także wydawnictwa drukowane o Lublinie, pamiątki i produkty lokalne. Szczegóły na www.lublininfo.com

Karta Turysty TripPass - karta z pakietami rabatów i darmowych wstępów dostępna w aż 4 miastach Polski - Lublinie, Gdańsku, Giżycku i Opolu. Upoważnia do odbioru zniżek m.in. na usługi hotelowe, przewodnickie i gastronomiczne przez rok od aktywacji lub wykupienia pakietu. Szczegóły na www.trippass.pl

Aplikacja Turystyczny Lublin - praktyczny przewodnik po Lublinie, w który znaleźć można informacje o noclegach, restauracjach czy wydarzeniach, ale przede wszystkim unikatowe narzędze do odkrywania nieistniejących zabytków. Dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości, użytkownik może na ekranie swojego telefonu podziwiać bryły 3D kościoła farnego oraz wieży cisnień w ich realnych rozmiarach i dokładnie w miejscach, w których niegdyś się znajdowały. Szczegóły na www.lublininfo.com/turystyczny-lublin-ar/

Program „Przewodnik Inspiracji” – to program prezentujący przewodników turystycznych, którzy na co dzień inspirują do odkrywania miasta w sposób nieoczywisty i nietuzinkowy. Osoby wyróżnione specjalnym tytułem gwarantują jednocześnie profesjonalizm w przybliżaniu historii i dziedzictwa miasta. W ofercie spacerów znają się takie oferty jak Lublin szlakiem kulinarnym, z wątkiem kryminalnym czy nawet spacer rowerowy. Informację o programie i przewodnikach można znaleźć na stronie www.przewodnik.lublin.eu.

Program „Miejsce Inspiracji” – to program mający na celu wyróżnienie lokali gastronomicznych, odznaczających się nie tylko doskonała jakością, idealną obsługą, czy dogodną lokalizacją ale także siegających do lokalnego produktu i proponujących przeżycie niezapomnianej przygody kulinarnej. Miejsca Inspiracji odnajdziecie na www.lublin.eu. Lokale posiadają kasetony z logo Miejsce Inspiracji.

Trolejbusowa i autobusowa trasa turystyczna – Trolejbus ZIUTEK i autobus GUTEK pozwalają poznać Lublin z perspektywy zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej. Pasażerowie podróżują w atmosferze lat 70. XX wieku. Z przejazdów można skorzystać w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień).

Komunikacja

Połączenia lotnicze – aktualne informacje o połączeniach lotniczych znajdują się na stronie www.airport.lublin.pl. Podróż z lotniska do Lublina zajmuje zaledwie 25-30 minut. Komunikację zapewniają regularne połączenia kolejowe oraz autobusowe. Obsługę TAXI w zakresie indywidualnego przewozu osób zapewniają także korporacje taksówkarskie.

Podróż pociągiem – Dworzec PKP zlokalizowany jest przy pl. Dworcowy 1. Przy Dworcu PKP znajdują się autobusy komunikacji miejskiej pozwalające na dogodny dojazd do Dworca PKS zlokalizowanego w centrum miasta. Lokalizacja: pl. Dworcowy 1. Dodatkowe informacje mozna znaleźć na stronie www.rozklad-pkp.pl. 

Dworzec Autobusowy PKS – Dworzec Autobusowy PKS znajduje się w centrum Lublina, w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Tuż obok znajduje się stacja rowerów miejskich. W odległości spaceru jest zabytkowe Stare Miasto. Lokalizacja: Aleja Tysiąclecia 6. Dodatkowe informacje mozna znaleźć na stronie www.lubelskiedworce.pl.

Komunikacja miejska – aktualne informacje o połączeniach autobusowych oraz trolejbusowych znajdują się na stronie www.ztm.lublin.eu.

Lubelski Rower Miejski – aktualne informacje dotyczące roweru miejskiego można znaleźć na stronie www.lubelskirower.pl.

Strefa płatnego parkowania: obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 17:00. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.lublin.spp24.pl.