Śląsk Cieszyński
Polska Marka Turystyczna
Śląsk Cieszyński to region szczególny, położony w południowo-wschodniej części Śląska, skupiony wokół miasta Cieszyn, Beskidu Śląskiego i rzek Olzy i Wisły. Łączy w niespotykany sposób dwa narody: Polaków i Czechów. To również niezwykłe połączenie walorów przyrodniczych, bogatej kultury ludowej górali śląskich, silnego poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców oraz ciekawej, piastowskiej i habsburskiej historii. Znajduje się tu ogromna ilość zabytków, spośród których większość zasługuje na miano prawdziwych perełek.
Marka Turystyczna Śląsk Cieszyński oprócz klimatycznych miast i miasteczek z Cieszynem na czele, to również góry Beskidu Śląskiego, które są niepodważalną atrakcją regionu. Przez cały rok przyciągają turystów. Do najbardziej znanych szczytów górskich należą Skrzyczne, Klimczok, Barania Góra, Czantoria, Stożek i Równica. Główne górskie miejscowości regionu to Wisła, Ustroń, Brenna i Trójwieś Beskidzka czyli Istebna, Jaworzynka i Koniaków.
Śląsk Cieszyński to niezwykle bogate życie kulturalne. Kultura góralska, a co za tym idzie tradycje ludowe, związane z kalendarzem liturgicznym i zmianami pór roku. Koniaków stał się z kolei jedną z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości Śląska Cieszyńskiego za sprawą wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Koronki Koniakowskiej. Z kolei kultura Cieszyna to dominacja tradycji mieszczańskich. Marka Śląsk Cieszyński to również smaki i zapachy, różnorodna i bogata w tradycje kulinarne kuchnia.
Na miłośników wycieczek pieszych i rowerowych czekają dobrze przygotowane i ciekawe szlaki i ścieżki, prowadzące do malowniczych, zabytkowych kościołów, dawnych siedzib szlacheckich, pałacyków i zamków. Pokryty przepięknymi Beskidami fragment Śląska Cieszyńskiego stanowi także ulubione miejsce zimowych pielgrzymek miłośników białego szaleństwa.
Narciarze, snowboardziści znajdują tu swoją ziemię obiecaną, dla fanów skoków narciarskich obowiązkowym punktem w kalendarzu są konkursy w ramach Pucharu Świata, odbywające się corocznie w Wiśle.
Jest jednak jeszcze jeden ważny punkt na zimowej mapie regionu, wciśnięty między Wisłę i Istebną: przełęcz Kubalonka - centrum narciarstwa biegowego. Prężny ośrodek sportowy dysponuje jednymi z najbardziej nowoczesnych tras biegowych w całej Europie.
Region ten to nie tylko turystyka i rekreacja. Dzięki szczególnemu mikroklimatowi i złożom solanek, w górskich miejscowościach zwłaszcza w Ustroniu i Wiśle ulokowały się liczne sanatoria. Leczone są w nich schorzenia narządów ruchu, choroby układu krążenia, górnych dróg oddechowych. Pacjenci mogą skorzystać z zabiegów przyrodoleczniczych i zróżnicowanego sprzętu rehabilitacyjnego.
Śląsk Cieszyński ma transgraniczny potencjał, co przyczynia się do wzmocnienia walorów regionu oraz poszerza i wzmacnia jego ofertę. Po obu stronach granicy państwowej czekają na turystów zróżnicowane, interesujące i wartościowe atrakcje polskiej i czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.
Na Śląsku Cieszyńskim w okresie letnim organizowany jest szereg imprez, które na pewno uatrakcyjnią turystom pobyt. Do najbardziej znanych, popularnych imprez należą: „Święto Trzech Braci”, „Kino na Granicy”, festiwal teatralny “Bez Granic”, festiwal operowy „Viva il Canto”, “Cieszyńska Jesień Jazzowa”, “Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej”, organizowane po obu stronach granicy - w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
Z kolei do najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych w beskidzkiej części Śląska Cieszyńskiego zaliczyć można: „Bieg po Nowe Życie” (Wisła), „Tradycyjne Miyszani Owiec” (Koniaków), „Noc Świętojańska” (Brenna), „Święto baraniny”, (Ustroń), „Dni koronki koniakowskiej” (Koniaków), „Romantyczny Bieg Parami” (Ustroń) i wiele, wiele innych.
Bezsprzecznie największą imprezą folklorystyczną jest sierpniowy Tydzień Kultury Beskidzkiej, na który co roku zjeżdżają najlepsze zespoły ludowe z całego świata.