Ustawienia i twoje konto

  • mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

Kraina Lessowych Wąwozów

Polska Marka Turystyczna

Kraina Lessowych Wąwozów położona jest w zachodniej części województwa lubelskiego, a jej nazwa nawiązuje do największego w Europie skupiska lessowych wąwozów. Najbardziej znanymi destynacjami turystycznymi są: zabytkowy Kazimierz Dolny, uzdrowiskowy Nałęczów i tętniące życiem kulturalnym Puławy. Każdy zakątek regionu oferuje coś unikalnego. Kamieniołomy w okolicach Józefowa nad Wisłą, restauracje na Szlaku Karpia w Opolu Lubelskim, Dolina Dziesięciu Stawów w Poniatowej, Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa w Karczmiskach, Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji w Wojciechowie, Końskowola – leżąca na Szlaku Renesansu Lubelskiego, Wąwolnica – miejsce kultu religijnego, czy zamek w Janowcu – to tylko nieliczne atrakcje, które mogą zachwycić odwiedzających.

Kraina Lessowych Wąwozów to jeden z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych kraju. O unikalności Krainy świadczy największa w skali europejskiej, silnie rozgałęziona sieć wąwozów lessowych. Urozmaicone krajobrazy regionu są doskonałym miejscem dla przebiegów turystycznych szlaków. Szczególnie tych prowadzących po najpiękniejszych wąwozach, które różnią się między sobą długością, głębokością, roślinnością. Na turystów czekają oznakowane szlaki piesze i rowerowe, trasy nordic walking, możliwość udziału w spływach kajakowych, a zimą cztery stoki narciarskie. Wypoczynek w Krainie Lessowych Wąwozów pozwala również na skorzystanie z różnorodnych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych oraz diagnostyki medycznej. Ofertę uzupełniają nowoczesne ośrodki SPA&WELLNES. Kraina to doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach oraz wyciszenie w sielskim  klimacie. Tych którzy poszukują wyjątkowych zabytków zachwycą zamki, pałace i dwory, świątynie i miejsca kultu Maryjnego oraz muzea świadczące o bogatej przeszłości i wielokulturowości  regionu. Dzięki bogatej ofercie Kraina Lessowych Wąwozów wyróżnia się bogatą ofertą skierowaną dla każdego rodzaju odbiorcy.

Kraina Lessowych Wąwozów to przede wszystkim bogactwo krajobrazu, różnorodność przyrodnicza i unikatowość terenu. Ze względu na te walory, zostały tu utworzone różne formy ochrony przyrody. Znajdują się tu dwa Parki Krajobrazowe: Kazimierski i Wrzelowiecki, a także rezerwaty przyrody, które chronią rzadko występujące gatunki ptaków i roślin, np. „Rezerwat Krowia Wyspa” i „Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu”, który można podziwiać podczas podróży Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową. Gratką dla miłośników geologii są kamieniołomy np. w Kazimierzu Dolnym lub w Nasiłowie, a sympatyków fotografii przyciągają punkty widokowe z których rozpościera się wspaniała panorama. Do takich miejsc należy m.in. Wzgórze Albrechtówka z którego jest wspaniały widok na Wisłę, Zamek w Janowcu oraz na Rezerwat Krowia Wyspa lub Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym skąd można podziwiać architekturę tego miasta. Turyści preferujący aktywny wypoczynek mogą skorzystać z zimowej oferty ośrodków narciarskich w Rąblowie, Kazimierzu Dolnym i Parchatce, a latem z wypoczynku w siodle i hipoterapii w stajni Kęble, Łąkach czy Kraczewicach. Na przyjezdnych czekają szlaki piesze, konne i rowerowe, ścieżki dydaktyczne, trasy nordic walking poprowadzone przez najbardziej malownicze wąwozy jakimi są Korzeniowy Dół, Plabanka, Kwaskowa Góra czy Norowy Dół. Spływy kajakowe po rzece Chodelka czy Wiśle umilą czas zwolennikom sportów wodnych. Dla rodzin z dziećmi przygotowane są parki rozrywki i place zabaw. Szukający zdrowia i poprawy samopoczucia powinni udać się do Nałęczowa, by skorzystać z różnorodnych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, jakie oferują liczne sanatoria i ośrodki SPA & Wellnes .Połączenie programów leczniczo – rekreacyjnych z innymi usługami turystycznymi, stwarza możliwość zrealizowania wymarzonego wypoczynku i zadbania o to co najważniejsze – nasze zdrowie i samopoczucie. Pobyt w Krainie Lessowych Wąwozów to także szansa na smakowanie się walorami nałęczowskich wód źródlanych, znanych od XVIII wieku.

Kraina Lessowych Wąwóz to obszar wyróżniający się również bogatą historią oraz obfitującym w liczne zabytki regionem. Istnienie znaczących obiektów archeologicznych, parków krajobrazowych, nieskażonego obszaru o żywych tradycjach ludowych, sprawia że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Średniowieczne zamki, okazałe rezydencje magnackie, pałace i dwory, kamienice i kościoły, kolekcje zgromadzone w licznych muzeach to bogaty skarbiec wielowiekowego dziedzictwa kulturowego tej ziemi, o którym turysta powinien pamiętać odwiedzając te strony. Wiedzę o regionie rozpowszechniają muzea jak np. w Wojciechowie, Kluczkowicach czy Karczmiskach. Miłośników literatury zainteresują muzea biograficzno-literackie – Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego w Nałęczowie oraz Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym. Niezwykłych wrażeń spotkania z przeszłością doświadczą turyści odwiedzający zamek w Janowcu, Muzeum Przyrodnicze lub Muzeum Minerałów w Nowym Gaju. To właśnie w Krainie Lessowych Wąwozów znajduje się Świątynia Sybilla – pierwsze muzeum w Polsce oraz perła polskiego renesansu – Kazimierz Dolny.  Poza wystawami stałymi Kraina słynie również z wydarzeń kulturalnych takich jak Festiwal Kazimiernikejszyn, Festiwal Filmu i Sztuki – Dwa Brzegi, Międzynarodowe Zawody Balonowe, Ogólnopolskie Spotkania Kowali podczas których można uczestniczyć w warsztatach kowalskich.

Na turystów czeka bogata baza noclegowa o różnym standardzie. Od luksusowych hoteli po tańsze wille, pensjonaty czy gospodarstwa agroturystyczne. Obiekty przygotowują dodatkową atrakcyjną ofertę, aby zapewnić turystom relaks i dobrą zabawę.  Oprócz dobrych warunków noclegowych w obiektach na gości czekają niejednokrotnie dodatkowe atrakcje typu zabiegi SPA.  Gospodarstwa agroturystyczne stwarzają możliwość przebywania wśród zwierząt.

Dużym atutem regionu jest również zróżnicowana kuchnia. Od regionalnej  opartej na lokalnych produktach, poprzez polskie tradycyjne potrawy, kończąc na smakach ze świata m.in: kaukaskich, żydowskich włoskich i japońskich. Oczywiście najbardziej popularna jest kuchnia tradycyjna. Kraina Lessowych Wąwozów to obszar w większości rolniczy. W związku z powyższym oprócz smakowitych dań turysta może nabyć wspaniałe regionalne konfitury, czy będąc w Manufakturze Różanej w Końskowoli nabyć przetwory z róży. Często turyści wracają do swoich domów z lokalnym miodem.

Kraina Lessowych Wąwozów to miejsce gdzie można zwiedzić winnice i skosztować smaku wyrabianego tu wina. Winnica „Las Stocki” czy „Solaris” to miejsca gdzie można degustować wina ale także poznać wiele ciekawostek związanych z uprawą winorośli.

Na terenie Krainy funkcjonuje wiele Izb Produktu Lokalnego, gdzie można nabyć produkty wytwarzane z lokalnych surowców w oparciu o tradycyjne receptury.

Podmiotem zarządzającym marką jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Krainy Lessowych Wąwozów” mająca swoją siedzibę w Nałęczowie.  Na stronie internetowej www.karina.org.pl oraz aplikacji mobilnej Kraina Lessowych Wąwozów administrowanej przez Organizację można znaleźć wszelkie informacje, które pozwolą na zaplanowanie pobytu w Krainie Lessowych Wąwozów, w szczególności informacje na temat obiektów noclegowych i gastronomicznych, atrakcji, szlaków turystycznych oraz imprez.  Organizacja posiada status Organizatora Turystyki, co jest ważne dla grup, które chciałyby skorzystać z gotowego programu pobytu.  Dla osób przebywających na terenie Krainy Lessowych Wąwozów, Organizacja oferuje wycieczki wyjazdowe z Nałęczowa do Kazimierza Dolnego, Puław, Lublina, Kozłówki, Zamościa.  W Punkcie Informacji Turystycznej w Nałęczowie prowadzonym przez Lokalną Organizację Turystyczną „Kraina Lessowych Wąwozów” turyści otrzymają profesjonalną informację na temat możliwości organizacji pobytu. Do dyspozycji turystów są przewodniki, mapy oraz foldery. Wszelkiej informacji turystycznej można uzyskać telefonicznie pod nr 81 501 61 01 lub mailowo pod adresem: info@kraina.org.pl

Kraina Lessowych Wąwozów znajduję się w dogodnym miejscu komunikacyjnym. Region przecina droga ekspresowa S17, przebiega tędy również linia kolejowa łącząca Lublin ze stolicą.  Łatwy dostęp umożliwia znajdujące się w Świdniku lotnisko oddalone o około 40 km od wschodniej granicy terenu Krainy Lessowych Wąwozów.  Na miejscu można korzystać z bogatej sieci komunikacji samochodowej.

Na turystów czekają Centra i Punkty informacji turystycznej. Centra działają w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie oraz Puławach. Praktycznie w każdej z gmin Krainy znajduje się Punkt Informacji Turystycznej i choć często działają przy ośrodkach kultury czy bibliotekach to wszędzie turysta otrzyma informacje oraz materiały dotyczące danej gminy oraz Krainy.