• mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

Kraina Lessowych Wąwozów

Polska Marka Turystyczna

Kraina Lessowych Wąwozów położona jest w zachodniej części województwa lubelskiego, a jej nazwa nawiązuje do największego w Europie skupiska lessowych wąwozów. Najbardziej znanymi destynacjami turystycznymi są tu: zabytkowy Kazimierz Dolny, uzdrowiskowy Nałęczów i tętniące życiem kulturalnym Puławy. Każdy zakątek regionu oferuje coś unikalnego. Kamieniołomy w okolicach Józefowa nad Wisłą, Dolina Dziesięciu Stawów w Poniatowej, Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa w Karczmiskach, Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji w Wojciechowie, Końskowola – nazywana Lubelską Stolicą Róż, Wąwolnica – miejsce kultu religijnego, czy renesansowy zamek w Janowcu – to tylko nieliczne atrakcje, które mogą zachwycić odwiedzających.

Kraina Lessowych Wąwozów to jeden z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych kraju. O jej unikalności świadczy największa w skali europejskiej, silnie rozgałęziona sieć wąwozów lessowych. Urozmaicone krajobrazy są doskonałym miejscem do korzystania ze szlaków turystycznych, których jest tu wiele. Prowadzą one turystę po najpiękniejszych wąwozach, które diametralnie różnią się od siebie długością, głębokością i szatą roślinną. Na turystów czekają oznakowane szlaki piesze, rowerowe, trasy nordic walking, możliwość udziału w spływach kajakowych, a zimą w Krainie działają trzy stoki narciarskie. Wypoczynek w Krainie Lessowych Wąwozów pozwala również na skorzystanie z różnorodnych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych oraz diagnostyki medycznej. Ofertę zdrowotną uzupełniają nowoczesne ośrodki SPA&Wellness. Kraina to także doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach oraz szansa wyciszenie w sielskim klimacie. Tych, którzy poszukują wyjątkowych zabytków zachwycą zamki, pałace i dwory, które świadczą o bogatej przeszłości regionu. Nie brakuje tu także muzeów i świątyń. Swoją bogatą ofertą Kraina Lessowych Wąwozów może zainteresować każdego.

Kraina Lessowych Wąwozów to przede wszystkim bogactwo krajobrazu, różnorodność przyrodnicza i unikatowość terenu. Występowanie tych walorów poskutkowało utworzeniem różnych form ochrony przyrody. Znajdują się tu dwa Parki Krajobrazowe: Kazimierski i Wrzelowiecki, a także rezerwaty przyrody, które chronią rzadko występujące gatunki ptaków i roślin. Są to np. „Rezerwat Krowia Wyspa” i „Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu”, który można podziwiać podczas podróży Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową. Gratką dla miłośników geologii są kamieniołomy zlokalizowane w Kazimierzu Dolnym, Nasiłowie i w Kaliszanach-Kolonii, a sympatyków fotografii przyciągają punkty widokowe z których rozpościera się wspaniała panorama. Do takich miejsc należy m.in. Wzgórze Albrechtówka, z którego rozpościera się wspaniały widok na Wisłę i Zamek w Janowcu lub Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym, skąd można podziwiać architekturę tego miasta. Turyści preferujący aktywny wypoczynek mogą skorzystać z zimowej oferty ośrodków narciarskich w Rąblowie, Kazimierzu Dolnym i Parchatce, a latem z wypoczynku w siodle i hipoterapii w stajni w Wojciechowie, Kęble czy Kraczewicach. Na przyjezdnych czekają szlaki piesze, konne i rowerowe, a także ścieżki dydaktyczne. Największą chlubą obszaru są trasy nordic walking, które poprowadzone zostały przez najbardziej malownicze wąwozy m.in.: Korzeniowy Dół, Lipinki, Kwaskowa Góra czy Norowy Dół. Zwolennikom sportów wodnych czas na pewną umilą spływy kajakowe po Wiśle czy Chodelce. Na rodziny z dziećmi czekają parki wodne i place zabaw. Szukający zdrowia i poprawy samopoczucia powinni udać się do Nałęczowa, by skorzystać z różnorodnych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, jakie oferują liczne sanatoria i ośrodki SPA&Wellnes. Połączenie programów leczniczo-rekreacyjnych z innymi usługami turystycznymi, stwarza możliwość zrealizowania wymarzonego wypoczynku i zadbania o to co najważniejsze – nasze zdrowie i samopoczucie. Pobyt w Krainie Lessowych Wąwozów to także szansa na smakowanie się walorami nałęczowskich wód źródlanych, znanych od XVIII wieku.

Na turystów czeka również bogata baza noclegowa o różnym standardzie. Przyjezdni znajdą tu zarówno hotele o najwyższym standardzie, jak i tańsze wille, pensjonaty czy gospodarstwa agroturystyczne. Wiele obiektów noclegowych przygotowuje dodatkową atrakcyjną ofertę, aby zapewnić turystom relaks i dobrą zabawę. Oprócz dogodnych warunków noclegowych w obiektach na gości czekają niejednokrotnie dodatkowe atrakcje na przykład zabiegi SPA. Gospodarstwa agroturystyczne stwarzają możliwość przebywania wśród zwierząt.

Dużym atutem regionu jest również zróżnicowana kuchnia. Od regionalnej, opartej na lokalnych produktach, przez tradycyjną, oferującą polskie potrawy, kończąc na kuchni oferującej potrawy z całego świata m.in: kaukaskie, żydowskie, włoskie i japońskie. Oczywiście, najbardziej popularna jest tu kuchnia tradycyjna. Dzięki temu, że Kraina Lessowych Wąwozów to obszar głownie rolniczy, to oprócz smakowitych dań turysta może nabyć tu wspaniałe regionalne konfitury, czy przetwory z róży tak jak ma to miejsce w Manufakturze Różanej w Końskowoli. Odwiedzający nasz region często wracają do swoich domów z lokalnym miodem.

W Krainie Lessowych Wąwozów można też zwiedzać winnice i kosztować smaku wyrabianego tu wina. Winnice „Las Stocki” czy „Wojszyn” to miejsca gdzie można oddać się degustacji wyrobów, ale także poznać wiele ciekawostek związanych z uprawą winorośli.

Podmiotem zarządzającym marką jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Krainy Lessowych Wąwozów” mająca swoją siedzibę w Nałęczowie. Na stronie internetowej www.karina.org.pl można znaleźć wszelkie informacje, które pozwolą na zaplanowanie pobytu w Krainie Lessowych Wąwozów. Strona internetowa to swoiste kompendium wiedzy, w którym obiekty noclegowe i gastronomiczne, atrakcje, szlaki turystyczne i imprezy zostały szczegółowo opisane. Organizacja posiada status Organizatora Turystyki, co jest ważne dla grup, które chciałyby skorzystać z gotowego pakietu pobytowego przygotowanego przez LOT.

Pobyty przygotowywane są w obrębie trzech pakietów sieciowych stworzonych przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krainę Lessowych Wąwozów”. Są nimi: Akademii Lesslandia, która zrzesza najciekawsze atrakcje dla dzieci i młodzieży, Kraina Zdrowia, pod szyldem której zebrane zostały obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe i ośrodki SPA&Wellness, a także Smaki Krainy, które łączą najciekawsze obiekty gastronomiczne, oraz miejsca wytwarzające regionalne specjały.

Osobom przebywającym na terenie Krainy Lessowych Wąwozów, Organizacja oferuje także wycieczki wyjazdowe z Nałęczowa do Kazimierza Dolnego, Lublina, Kozłówki, Zamościa i Sandomierza.  W Punkcie Informacji Turystycznej w Nałęczowie prowadzonym przez Lokalną Organizację Turystyczną „Kraina Lessowych Wąwozów” turyści otrzymują profesjonalną informację na temat regionu, a także możliwości organizacji pobytu. Do dyspozycji turystów są przewodniki, mapy oraz foldery. Wszelkiej informacji turystycznej można uzyskać telefonicznie pod nr 81 501 61 01 lub mailowo pod adresem: info@kraina.org.pl

Kraina Lessowych Wąwozów znajduję się w dogodnym miejscu komunikacyjnym. Region przecina droga ekspresowa S17, przebiega tędy również linia kolejowa łącząca Lublin ze stolicą. Dostęp ułatwia również lotnisko zlokalizowane w Świdniku, oddalone około 40 km od wschodniej granicy terenu Krainy Lessowych Wąwozów.

Na turystów rządnych wiedzy na terenie całej Krainy czekają Centra i Punkty Informacji Turystycznej. Centra działają w Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym oraz w Puławach. Ponadto, praktycznie w każdej z gmin należącej do Krainy znajduje się Punkt Informacji Turystycznej i choć często działają przy ośrodkach kultury czy bibliotekach, to wszędzie turysta otrzyma informacje oraz materiały dotyczące danej gminy oraz całej Krainy Lessowych Wąwozów.