Ustawienia i twoje konto

  • mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

Puszcza Białowieska

Polska Marka Turystyczna - Kandydat

W regionie Puszczy Białowieskiej skumulowane jest wszystko, co w Podlasiu najpiękniejsze – natura i wielokulturowość. Tu spotkasz żubra, skosztujesz oryginalnego ciasta marcinka, pysznych serów, pitnego miodu czy konfitur Matecznik, a także zachwycisz się wielokulturowym bogactwem ukrytym pod strzechą drewnianych domów z kolorowymi okiennicami, śpiewnym dialektem, skomplikowaną mozaiką obrzędów, wierzeń i tradycji.

Piękno przyrody Puszczy Białowieskiej i okolic można podziwiać podczas wędrówek pieszych, rowerowych, questowych, nordic walking, wycieczek koleją wąskotorową lub drezyną. Najcenniejsze przyrodniczo obszary chroni Białowieski Park Narodowy – jeden z najstarszych parków narodowych w Polsce. Obiekty Parku to: rezerwat pokazowy żubrów z multimedialnym Pawilonem Edukacyjnym, w którym poznacie zwierzęta żyjące w Puszczy, Obręb Ochronny Rezerwat, nowoczesne Muzeum Przyrodniczo–Leśne przybliżające przyrodę i historię oraz wielowiekową działalność człowieka na tym terenie. Spotkać tu można wiele rzadkich gatunków flory i fauny. Tajemnice prastarej, naturalnej Puszczy odkryją przed Wami wykwalifikowani przewodnicy. Zaprowadzą Was do najbardziej tajemniczych miejsc, odkryją sekrety jesienno–zimowej Puszczy, zachęcą do bezwizowego odwiedzenia białoruskiej części Puszczy Białowieskiej.

Obszar całej Puszczy Białowieskiej uznany został w 2014 roku przez UNESCO jako polsko-białoruski transgraniczny obiekt Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Zima to doskonała okazja do tropienia zwierząt – na warsztaty zaprasza Białowieska Akademia Bioróżnorodności Wejmutka; na ogniska, kuligi i biesiady –  biuro podróży Junior oraz Polana Żubra. A przecierając ostępy Puszczy być może odnajdziecie drogę do ukrytej w leśnej gęstwinie Chatki Baby Jagi w Orzeszkowie lub kuźni w Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce. Gdy jesienne słoty i zimowa aura nadto dadzą o sobie znać zapraszamy na wodne szaleństwa i zajęcia rehabilitacyjne do nowoczesnego Parku Wodnego w Hajnówce.

 

Region Puszczy Białowieskiej to nie tylko przyroda, ale również wielokulturowość – zabytkowe cerkwie i kościoły, unikatowa architektura, festyny i kulturalne eventy, izby regionalne i galerie, które ukazują piękno dziedzictwa kulturowego i prezentują dzieła lokalnych artystów. Tradycji podlaskiej wsi doświadczycie odwiedzając Borysówkę Wieś Drewnianą. Tu zapoznacie się z lokalną tradycją: tkania na krosnach, prania tarą i pralką franią, cięcia drzewa i rozpoznawania gatunków drzew po usłojeniu i korze. Region Puszczy Białowieskiej kusi kulturowym bogactwem za sprawą pięknych krajobrazów i serdecznych ludzi. Skorzystajcie z gościny przytulnych domków urządzonych po podlasku i zasmakujcie sielskiego rytmu wsi!

Po dniu pełnym wrażeń gościnni mieszkańcy zaproszą na odpoczynek i specjały lokalnej kuchni do Europejskiej Destynacji – EDEN „Gościnność i smaki regionu Puszczy Białowieskiej”.

Kuchnię regionu Puszczy Białowieskiej odzwierciedla historia, kultura i bogata obrzędowość tych ziem. Miłośnikom dobrej kuchni z pewnością przypadną do gustu potrawy przygotowywane z lokalnych produktów według receptur przechodzących z pokolenia na pokolenie: dania z dziczyzny, zupa i pierogi z opieniek i innych grzybów, kiszka i babka ziemniaczana, tałkanica, chleb swojski na zakwasie, pielmieni, hałuszki, kumpiak, pieroh, naturalne sery, konfitury, miód Lipiec Białowieski czy też ciasto Hajnowski Marcinek.

Oficjalny serwis turystyczny

https://bialowieza.travel/

 

Strona LOT "Region Puszczy Białowieskiej"

http://lot.bialowieza.pl/

Zapraszamy do zwiedzenia Puszczy Białowieskiej na Białorusi 

https://bezwizbialorus.pl/