• mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

EnoTarnowskie

Polska Marka Turystyczna

Zapraszamy do EnoTarnowskie - Zwolnij i ciesz się ciepłem i smakiem!

Dzielimy się tym co mamy najlepsze.

Wtajemniczamy w nasz sekret.

Zapraszamy do wyjątkowego, najcieplejszego miejsca w Polsce.

EnoTarnowskie to, w wielkim skrócie, dobrze skomunikowany obszar bogaty w winnice i lokalne produkty, z dużym zapleczem noclegowym. To działania promujące enoturystykę w naszym regionie. To wreszcie: cykliczne imprezy takie jak Wielkie Tarnowskie Dionizje, Tuchovinifest czy Pleśnieński Bachus, spotkania tematyczne, warsztaty, udział w targach turystycznych czy organizacja wizyt studyjnych. To również gotowe pakiety turystyczne. Wszystko we współpracy z winnicami regionu, jednostkami samorządu terytorialnego oraz lokalnymi producentami i gospodarstwami agroturystycznymi.

Kuchnia regionu tarnowskiego kształtowała się w prawdziwym tyglu – to efekt położenia na skrzyżowaniu ważnych w średniowieczu szlaków handlowych, dużej historycznie diaspory żydowskiej, a także faktu, że obszar ten był przez ponad 120 lat częścią zaboru austriackiego. Obecnie natomiast Małopolska to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów winiarskich w Polsce i to tutaj zarejestrowanych jest najwięcej winnic! Region Tarnowa nazywany jest czasem „Polską Toskanią”. Podróż po EnoTarnowskie jest okazją do degustacji wyśmienitego wina oraz wybornych, lokalnych produktów, takich jak: sery, wędliny, chleby, fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca i jego przetwory (pasztet, fasolówkę, pierogi), miody oraz inne produkty i potrawy lokalne, które podniosą walory smakowe trunku.

W regionie tarnowskim wytyczono 25 szlaków rowerowych o długości ponad 630 km. Są to szlaki zarówno górskie (16 z tego 5 bierze początek w Tarnowie) jak i nizinne (9 z tego 5 bierze początek w Tarnowie). Przez region przebiegają "autostrady" rowerowe VeloMetropolis 4, VeloDunajec czy Wiślana Trasa Rowerowa. Bardzo szybko rozwija się projekt EnoVelo czyli trasy rowerowe po winnicach. EnoVelo zaprojektowane głównie pod turystykę rodzinną zostały wyposażone w: miejsca postojowe, wiaty, stojaki dla rowerów, ławki, stoły, kosze na śmieci, urządzenia rekreacyjno-gimnastyczne. Co ważne, nasze trasy wraz z infrastrukturą i atrakcjami stanowią ofertę przejażdżek jedno, dwu, trzy lub kilkudniowych, zaś dzięki aplikacji enovelo czy stronie www.enovelo.pl możemy zaplanować pobyt i trasę na dłużej niż jeden dzień. Infrastruktura parkingowa pozwala nam zostawić samochód i wyruszyć w trasę. Nie bez znaczenia jest też dostęp do linii kolejowej dzięki czemu do EnoVelo możemy dotrzeć także pociągiem.

Coraz liczniejsze gospodarstwa agroturystyczne stają się istotnym elementem oferty turystycznej wschodniej części województwa małopolskiego. To już nie tylko tani nocleg i wyżywienie. Stopniowo stają się centrami turystycznymi, z rozbudowaną ofertą aktywnego spędzania czasu. Wyjątkowość ich propozycji polega na połączeniu lokalnych tradycji z walorami naturalnego środowiska. Dziś w każdym niemalże gospodarstwie wypożyczyć można sprzęt sportowy, wiele oferuje naukę jazdy konnej, przejazdy bryczką czy też kuligi. Standardem są grzybobrania, wędkowanie. Właściciele zachęcają gości do czynnego udziału w codziennych pracach. Każde z gospodarstw oferuje również żywność, przyrządzaną tradycyjnymi sposobami, z własnych produktów, pozbawionych chemicznych dodatków. W gospodarstwach można samodzielnie upiec chleb z własnoręcznie zrobionej mąki, wziąć udział w sianokosach, grzybobraniu czy udanym wędkowaniu.

W ramach EnoTarnowskie organizowane są imprezy cykliczne w regionie tarnowskim. To szereg wydarzeń mających na celu prezentacje winnic, upowszechnianie wiedzy w zakresie tradycji uprawy winorośli, przybliżanie historii i kultury winiarskiej, udzielanie informacji i prowadzenie warsztatów związanych z tematyką winną. Ponadto to świetna okazja na bezpośrednią rozmowę z winiarzem i zadanie mu nurtujących pytań. To również możliwość udziału w pokazie sommelierskim czy kulinarnym.

Do sztandarowych imprez w ramach EnoTarnowskie zaliczyć możemy:

1. Wielkie Tarnowskie Dionizje (listopad)

2. Tuchovinifest (sierpień)

3. Pleśnieński Bachus (lipiec)

4. Wianki na Winnicy (czerwiec)

5. Vitis Music Sfera Festival (sierpień)