Poznań
Polska Marka Turystyczna
Poznań to koziołki z ratuszowej wieży, pyry i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Ale to także najstarsza katedra w Polsce, najmłodszy zamek Europy, najlepsze centrum handlowe na świecie, największy fort artyleryjski XIX wieku, czołg z autografem Stevena Spielberga i najsłodsze rogale, które mają swoje muzeum. Tylko 20 minut samochodem lub pociągiem z centrum wystarczy, by znaleźć się w parku narodowym, którego krajobraz wyrzeźbił lądolód. W rogalińskim pałacu jest największy obraz Matejki, większy niż niejedno mieszkanie, a w Owińskach muzeum, które „obejrzą” nawet niewidomi. Poznań i jego okolice zaskoczą każdą i każdego!
W Poznaniu wszędzie jest blisko. Dzięki temu jest idealny na wypad ze znajomymi, rodzinną wycieczkę z dziećmi albo zwiedzanie rowerem, a z Poznańską Kartą Turystyczną można, jak w piosence, wsiąść do tramwaju byle jakiego nie dbając o bilet, zwiedzając Poznań z mnóstwem zniżek.
Warto zacząć od najstarszej części, czyli Ostrowa Tumskiego. Tutaj był gród Mieszka I, w którym prawdopodobnie został ochrzczony i tutaj powstała najstarsza polska katedra o tysiącletniej historii. Początki historii Poznania i całej Polski przybliża interaktywne centrum Brama Poznania.
Są też miejsca, których po prostu nie można pominąć. To Stary Rynek, który jest sercem miasta od XIII wieku. Jego ozdobą jest ratusz – podobno najpiękniejszy renesansowy zabytek na północ od Alp. Na jego wieży trykają się słynne koziołki. Jest tu między innymi olśniewająca barokowa Fara (warto zajrzeć na koncert organowy), Muzeum Archeologiczne (prezentuje nie tylko pradzieje Polski, ma także unikatowe zabytki z Egiptu), Muzeum Narodowe (w bogatej kolekcji można zobaczyć jedyny w polskich zbiorach obraz impresjonisty Claude’a Moneta), Muzeum Sztuk Użytkowych z zamkową wieżą widokową i Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – bez tego wydarzenia Poznań nie byłby sobą. W staromiejskich uliczkach działają nie tylko restauracje i kawiarnie, ale także dwa „żywe” i smakowite muzea, przybliżające historię rogali świętomarcińskich i pyry.
Przez Plac Wolności z Biblioteką Raczyńskich (jej architektura jest inspirowana Luwrem) można dojść do dzielnicy cesarskiej. Monumentalne gmaszysko tam stojące wygląda na prastare, a jest tak naprawdę najmłodszym zamkiem Europy wzniesionym dla koronowanego władcy. Budynek powstał na początku XX wieku dla niemieckiego cesarza Wilhelma II. Choć jak na zamek ma historię krótką, to bardzo bogatą. Cesarz nie nacieszył się zamkiem długo. Przed drugą wojną był tu Uniwersytet Poznański. W czasie niemieckiej okupacji przysposobiono zamkowe wnętrza dla Hitlera, który jednak szczęśliwie dla Poznania nigdy tu nie dojechał. Dziś jest to Centrum Kultury Zamek, które organizuje dziesiątki wydarzeń, koncertów, festiwali i wystaw.
Po sąsiedzku znajduje się Centrum Szyfrów Enigma. Dzięki niemu nie tylko nauczycie się szyfrować, ale także poznacie historię trzech związanych z Poznaniem matematyków, którzy złamali tajemnicę niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Spacerkiem przez Poznań
Poszukiwacze solidnej mieszczańskości powinni przejść się po Jeżycach (szczególnie polecanych miłośniczkom i miłośnikom perypetii rodziny Borejków) albo Łazarzu, gdzie można też odwiedzić ponadstuletnią palmiarnię. Wycieczka w tropiki bez ruszania się z Poznania? Czemu nie! Na dokładkę Stary Browar. To ikona współczesnej polskiej architektury. Nawiązuje do XIX-wiecznych tradycji przemysłowych, a w swej działalności łączy handel i sztukę. W 2005 roku zdobył nagrodę dla Najlepszego Centrum Handlowego Średniej Wielkości Na Świecie.
W Poznaniu można także odetchnąć. Park Cytadela to 100 ha zieleni, a także tajemniczy „Nierozpoznani”, których wykonała rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz. W XIX wieku był to największy fort artyleryjski Europy. Relikty fortyfikacji można odnaleźć tutaj także dzisiaj. Skoro o militariach mowa, to nie tylko koneserzy ciężkiego sprzętu docenią Muzeum Broni Pancernej. Jest tam słynny serialowy czołg „Rudy 102”, a także inny, który zagrał w hollywoodzkiej produkcji „Most szpiegów” i został podpisany przez reżysera Stevena Spielberga.
Niemal w centrum Poznania znajduje się także Jezioro Maltańskie z mnóstwem atrakcji dokoła: aquaparkiem, kolejką wąskotorową Maltanką, całorocznym stokiem narciarskim, a niedaleko jest także ścieżka w koronach drzew i zoo, w którym można spotkać najcięższego mieszkańca naszego kraju, czyli słonia Niño.
Można powiedzieć, że Poznań został dotknięty przez gwiazdy. Kilka tysięcy temu spadł tu deszcz meteorów. Tymi cennymi kosmicznymi okruchami opiekują się geologowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a każdy może zobaczyć miejsce gdzie upadły w Rezerwacie Przyrody Meteoryt Morasko.
Przekrocz granice Poznania
Przekraczając granice Poznania znajdziemy mnóstwo świetnych miejsc na mikrowyprawy. Choćby na pokładzie Mosińskiej Kolei Drezynowej, mobilnej siłowni na torach, która dociera do samego serca Wielkopolskiego Parku Narodowego. Krótki spacer – i już możemy podziwiać tajemnicze ruiny na wyspie Jeziora Góreckiego, jeśli wybierzemy inny kierunek – znajdziemy się na szczycie wieży widokowej w Mosinie, by spojrzeć na wszystkich z góry. W pobliskim Puszczykowie wśród starych willi rozciąga się tajemniczy ogród Muzeum Arkadego Fiedlera, a w nim indiańskie rzeźby, brytyjski samolot myśliwski i replika statku Krzysztofa Kolumba w skali 1:1. Nie ruszając się daleko dotrzemy do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, gdzie stacjonują potężne maszyny parowe-lokomobile. W Rogalinie zachwyci pałacowa biblioteka, budząca nieodparte skojarzenia z Hogwartem, imponująca kolekcja malarstwa i oczywiście słynne sędziwe dęby-olbrzymy. Prawdziwą perełką jest Kórnik z malowniczą promenadą nad jeziorem, słynnym arboretum pełnym najróżniejszych roślin i zamkiem, w którym niekiedy można spotkać Białą Damę – najsłynniejszego polskiego ducha. Na rodziców z dziećmi czekają parki rozrywki i edukacji: DELI Park z podniebną eko-wioską i placem zabaw w formie gigantycznego krokodyla oraz Park Dzieje, znany z porywających historycznych widowisk plenerowych.
Na szlaku
Turystyczne eksploracje można podejmować zgodnie z jedynym z wielu wątków tematycznych. Luboński Szlak Architektury Przemysłowej oferuje wizytę w monumentalnych obiektach industrialnych, a Swarzędzki Szlak Meblowy to najlepsza opcja, by zgłębić tajemnice miasta stolarzy. Rejon Puszczy Zielonki oferuje trasę tropem miejscowych legend albo szlakiem urokliwych drewnianych wiejskich kościółków. Można też podróżować Szlakiem Piastowskim, odwiedzając bliźniacze atrakcje – Skansen Miniatur i Gród Pobiedziska. W gorące dni wytchnienie zapewniają liczne kąpieliska takie jak Owocowa Plaża, słynąca z gigantycznych rzeźb owoców. Fani wodnej przygody mają zresztą w czym wybierać: od wake parku i sauny nad jeziorem w Śremie, przez spływy kajakowe po dzikiej Wełnie aż po rejsy galarem po Warcie. W kolejce czekają jeszcze takie ciekawostki jak unikatowe Muzeum Tyflologiczne w Owińskach z kolekcją map dla niewidomych, mówiące pomniki w Śremie czy imponujący mural powstańczy w Buku. Wakacyjnych inspiracji w Poznaniu i okolicy z pewnością nie zabraknie!
Poznańska kuchnia
Czy poznańska kuchnia pyrami stoi? Na pewno ziemniaki są tutaj ważne. Trzeba spróbować pyry z gzikiem albo zupy nazywanej ślepe ryby, która wcale nie zawiera ryby. Są też plyndze, czyli placki ziemniaczane i szagówki. Ktoś powie, że to kopytka, ale tu je kroimy na skos, czyli na szagę. Na niedzielny lub świąteczny obiad poleca się kaczka podawana z pyzami na parze, modrą kapustą i jabłkiem. A na deser? Można budżetowo – wtedy szneka z glancem (to drożdżówka z kruszonką). Polecamy na bogato, czyli rogal świętomarciński. Tradycja tego wypieku sięga połowy XIX wieku. Półfrancuskie ciasto, biały mak, mnóstwo dodatków i bakalii to podstawa. Od 2008 rogal jest specjałem chronionym w całej Unii Europejskiej, a prawdziwe, z certyfikatem można zjeść tylko w Poznaniu i okolicach.
Wydarzenia:
W Poznaniu i okolicach odbywają się setki wydarzeń. Polecamy krótką selekcję na dobry początek:
Poznań Półmaraton (kwiecień) - tradycyjna wiosenna impreza biegowa (https://halfmarathon.poznan.pl)
Ethno Port Poznań (czerwiec) - festiwal muzyki świata w przestrzeniach dawnego zamku cesarskiego (https://ethnoport.pl)
UFO - Uliczny Festiwal Osobliwości w Szamotułach (czerwiec) - międzynarodowe święto artystów ulicznych (http://ufofestiwal.pl)
Jarmark Świętojański (czerwiec) - najstarszy z poznańskich jarmarków (https://jarmarkswietojanski.poznan.pl)
Malta Festival Poznań (czerwiec) - międzynarodowy festiwal sztuki, miejsce spektakli teatralnych i wielu innych działań artystycznych (https://malta-festival.pl)
Widowisko Orzeł i Krzyż w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie (czerwiec-lipiec) - największe nocne historyczne widowisko plenerowe w Polsce (https://www.parkdzieje.pl/widowisko)
Festiwal Animator Poznań (lipiec) - międzynarodowy festiwal filmów animowanych (https://animator-festival.com)
Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu (sierpień) - wakacyjne święto dobrej kuchni (https://www.ofds.pl)
Dni Twierdzy Poznań (sierpień) - święto miłośników fortyfikacji na zakończenie wakacji (http://www.dnitwierdzypoznan.pl)
Ale Kino! - Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza w Poznaniu (październik) (https://alekino.com)
Poznań Maraton (październik) - klasyczna poznańska impreza biegowa (https://marathon.poznan.pl)
Imieniny Ulicy Święty Marcin (listopad) - kolorowy korowód i konsumpcja poznańskiego przysmaku - rogali świętomarcińskich na reprezentacyjnej ulicy miasta (https://ckzamek.pl)
Betlejem Poznańskie (listopad-grudzień) - trzeci najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie (https://betlejempoznanskie.pl)
Świąteczna Kraina w DELI Park (grudzień-luty) - bożonarodzeniowa przestrzeń pełna zimowych atrakcji rozświetlona trzema milionami świateł (http://delipark.pl)
Poznańska Karta Turystyczna
Najlepszy i najtańszy sposób, aby poznać nasze miasto i okolice. Wstęp wolny lub zniżka do prawie 200 atrakcji turystycznych, restauracji, bezpłatna komunikacja miejska - to niepowtarzalna okazja pozwalająca zaoszczędzić czas i pieniądze. Karta dostępna jest w trzech wersjach: jedno-, dwu- i trzydniowej w opcji normalnej i ulgowej z komunikacją miejską lub bez.
www.karta.poznan.travel
Informacja turystyczna
Pomagamy w wyborze najbardziej atrakcyjnych miejsc z oferty turystycznej Poznania i okolic. Oferujemy: bezpłatne materiały na temat Poznania i okolic, sprzedaż Poznańskiej Karty Turystycznej, oryginalne pamiątki z Poznania (szczególnie polecamy skarpetki!), sprzedaż publikacji o Poznaniu i Wielkopolsce (przewodniki, mapy, albumy), wynajem przewodnika po Poznaniu.
www.it.poznan.travel
Jak dojechać?
Do Poznania łatwo dojechać samochodem - jest położony przy autostradzie A2. Poznań jest także drugim największym węzłem kolejowym w Polsce, a dworzec Poznań Główny (zintegrowany z dworcem autobusowym) jest w samym centrum miasta (ok. 200 m od Międzynarodowych Targów Poznańskich, ok. 1,5 km od Starego Rynku). Port Lotniczy Ławica znajduje się około 7 km od centrum.
Miasto jest bardzo zwarte i sprzyja zwiedzaniu piechotą. W śródmieściu obowiązuje strefa płatnego parkowania. Wygodny transport zapewniają autobusy, tramwaje i “Pestka”, czyli Poznański Szybki Tramwaj. W mieście jest coraz więcej infrastruktury rowerowej. Działa także Poznański Rower Miejski (wymaga założenia konta i wpłaty na poczet przejazdów (do 30 min. - 1 zł). Funkcjonuje również kilku operatorów hulajnóg.