• mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

Roztocze

Polska Marka Turystyczna

Roztocze to niezwykła kraina geograficzna posiadająca wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne. Leży w południowo-wschodniej Polsce oraz w zachodniej Ukrainie. Swym pagórkowatym krajobrazem rozciąga się od Kraśnika aż po Lwów. W Polsce obejmuje części województw lubelskiego i podkarpackiego. Charakteryzują ją gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza oraz wyjątkowy w skali Polski klimat i atmosfera. Najcenniejsze obszary leśne zostały objęte ochroną w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Roztoczański Park Narodowy jest usytuowany w południowej części województwa lubelskiego, około 100 km od Lublina oraz 30 km od Zamościa – miasta UNESCO. 94% powierzchni RPN stanowią lasy, co czyni go najbardziej zalesionym parkiem w Polsce. Dzięki bogactwu tutejszej flory, Roztoczański Park Narodowy jest domem dla 3630 gatunków zwierząt, z których najbardziej znanym jest Konik Polski – symbol RPN.

Przygodę w Roztoczańskim Parku Narodowym najlepiej rozpocząć od wizyty w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu, gdzie na turystów czeka interesująca ekspozycja przyrodnicza. Szereg przydatnych wskazówek i ciekawych informacji uzyskamy odwiedzając Punkt Informacji Turystycznej, zlokalizowany przy Ośrodku. To tutaj można zaopatrzyć się w niezbędne mapy oraz zakupić bilety wstępu na ścieżki przyrodnicze. Jedna z najbardziej popularnych prowadzi na Bukową Górę. Najpierw należy przekroczyć okazałą drewnianą bramę - swoisty portal do królestwa przyrody. Na szczyt prowadzą wyjątkowe leśne schody. Nagrodą za ich pokonanie jest wspaniały widok na malowniczą mozaikę roztoczańskich pól i lasów.

Jednym z ulubionych miejsc turystów odwiedzających Roztoczański Park Narodowy są Stawy Echo. Położenie akwenów w dolinie strumienia Świerszcz, wśród lasów i u podnóża wydm sprzyja pełnemu relaksowi, tym bardziej, że do dyspozycji jest piaszczyste kąpielisko. Tereny w sąsiedztwie stawów stanowią ostoję Koników Polskich, które możemy obserwować z wieży widokowej. Bez problemu dojedziemy tu samochodem, istnieją jednak ciekawsze rozwiązania. Najlepszym i zarazem najpiękniejszym jest spacer "Ścieżką po Wydmie do Stawów Echo", rozpoczynającej się przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu. Rowerzystom wybierającym się na kąpielisko poleca się „Ścieżkę do Stawów Echo”, mającą swój początek w pobliżu zabytkowego Browaru Zwierzyniec. Ze względu na zastosowane udogodnienia ścieżka jest dostępna także dla osób
z niepełnosprawnościami oraz rodzin z wózkami dziecięcymi.

Okolice Stawów Echo to także początek ścieżki poznawczej "Na Piaseczną Górę", prowadzącej do punktu widokowego, który szczególnie upodobali sobie obserwatorzy ptaków. Po nacieszeniu się urzekającą panoramą okolicy, możemy ruszyć w drogę powrotną śródleśną łąką i borem sosnowym. Miłośnicy birdwatching’u przy odrobinie szczęścia będą mieli szansę obserwacji bociana czarnego, orlika krzykliwego, bielika czy puszczyka uralskiego.

Roztoczański Park Narodowy to fragment Roztocza, które jak długie i szerokie skrywa wyjątkowe skarby. Horniec-Zdrój, miejscowość uzdrowiskowa, Las w Nowinach Horynieckich, który kryje pradawną Świątynię Słońca, samotne cerkwie i porosłe lasem cmentarze, intrygujące białe krzyże z bruśnieńskiego kamienia. Zwierzyniec, malownicze szumy na Tanwi w okolicach Suśca, uzdrowiskowy Krasnobród, rowerowy Józefów, wspaniałe Lasy Janowskie, Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, skamieniałe drzewa w pobliżu Lubyczy Królewskiej, Tomaszów Lubelski z unikalnym modrzewiowym kościołem i inne skarby architektury drewnianej - powodów aby odwiedzić Roztocze są tysiące. Przekonasz się, gdy tylko tu przyjedziesz.

Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze został wpisany na elitarną Listę Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Roztocze jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, tzw. Słoneczny Biegun Polski. Czyste powietrze to zasługa olbrzymich kompleksów leśnych i braku przemysłu ciężkiego. Jest to kraina unikalna w skali kraju, gdzie poza wyjątkowymi walorami naturalnymi, znajdują się atrakcje turystyczne dla osób w każdym wieku. Miejsce idealne do uprawiania turystyki aktywnej i kulturowej. Sprzyjają temu wytyczone i oznakowane (w sumie ponad 100) szlaki piesze, trasy rowerowe, w tym Centralny Szlak Rowerowy Roztocza oraz część Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, stoki i trasy narciarskie, szlaki samochodowe oraz bogata oferta spływów kajakowych. Na Roztoczu znajdują się ciekawe zabytki architektury w stylu Renesansu Lubelskiego, a także unikalne zabytki architektury drewnianej np., wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Zespół Cerkiewny w Radrużu.

Prawdziwą ucztą dla zmysłów jest roztoczańska kuchnia oparta o lokalne produkty: kaszę gryczaną i jaglaną, owoce miękkie, dziczyznę czy aromatyczne zioła. Jak smakuje Roztocze? Trochę słodko, odrobinę słono, jednym słowem przepysznie. Roztoczańskie lasy, urodzajne łąki i pola, a także sprzyjające uwarunkowania klimatyczne od wieków zachęcały do kulinarnych eksperymentów. Kuchnia Roztocza czerpie pełnymi garściami z darów natury i wielokulturowych receptur. Będąc na Roztoczu warto skosztować dań bazujących na kaszy gryczanej. Charakterystyczny smak gryki można odnaleźć w słynnych gryczakach czy pierogach z farszem gryczanym.

Nie należy zapominać o długich tradycjach gorzelniczych obszaru. Najbardziej rozpoznawalnym lokalnym piwem, jest warzony u bram Roztoczańskiego Parku Narodowego, Zwierzyniec. Dzień pełen kulinarnych wrażeń warto zakończyć przy lampce wina wprost z tutejszych winnic. Dzięki zróżnicowanemu ukształtowaniu terenu i najwyższej w kraju liczbie dni słonecznych, roztoczańskie grona odwdzięczają się wyśmienitym smakiem. Co więcej, promienie słońca można odnaleźć w owocach, z których później powstają zdrowe konfitury, dżemy i soki. Zaś po owocowych żniwach, lasy Roztocza zapraszają na grzybobranie, przy akompaniamencie chrząszcza, odgłosu ptaków i szumu roztoczańskich rzek.

Zapraszamy na malownicze Roztocze - krainę przygód i błogiego relaksu. Tu każdy turysta znajdzie coś wyjątkowego, co spełni jego indywidualne oczekiwania. Na Roztoczu natura splata się z historią, tworząc niepowtarzalną atmosferę i idealne miejsce wypoczynku.

Obiekty noclegowe oraz gospodarstwa agroturystyczne gwarantują nie tylko komfort, ale także niezapomniane doświadczenia z pobytu. Pasjonaci autentycznych smaków będą zachwyceni lokalną kuchnią, które swoją wyjątkowość czerpią z lokalnych produktów i wielowiekowej tradycji.

Jednak to nie wszystko!

Roztocze to także wiele atrakcji turystycznych. Pasjonaci historii znajdą tu liczne zabytki, świadectwa minionych epok, które opowiadają niezwykłą historię regionu. Zarówno obiekty całoroczne jak i sezonowe, parki rozrywki czy aktywność na świeżym powietrzu. Roztocze oferuje również ciekawe atrakcje dla rodzin z dziećmi.

Dla miłośników przyrody Roztocze to prawdziwy raj. Rozległe lasy, malownicze rzeki i jeziora tworzą idealne miejsce do wędrówek pieszych i wypraw rowerowych.

Cisza i spokój towarzyszące Roztoczu sprawiają, że to miejsce staje się idealnym schronieniem od codzienności w otoczeniu przyrody. Na Roztoczu czas pływnie wolniej, można tutaj odpocząć od zgiełku miasta i napawać się spokojem tego magicznego miejsca.

Zaplanuj swój wymarzony wypoczynek na Roztoczu. Różnorodność atrakcji, lokalna kuchnia, niezwykłe krajobrazy i historia regionu czekają na Ciebie. Odkryj Roztocze – prawdziwą perłę wśród miejsc pełnych inspiracji i piękna!

Jeśli szukasz szczegółowych informacji na temat ofert obiektów noclegowych, gastronomicznych, agroturystycznych, atrakcji turystycznych oraz wydarzeń na Roztoczu, zapraszam do odwiedzenia strony internetowej www.roztoczetravel.pl. Tutaj znajdziesz bogatą gamę propozycji, które pozwolą Ci odkryć wszystko, co najpiękniejsze w tym regionie. Ciesz się niezapomnianymi wakacjami i przeżyj przygodę na Roztoczu!