Ustawienia i twoje konto

  • mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

Mazury Zachodnie

Polska Marka Turystyczna - Kandydat

Wielka Inscenizacja. Góry na Mazurach. Rejs statkiem po trawie. Wyścigi ślimaków. Nocleg w zabytkach - mamy jeszcze więcej powodów, dla których warto odwiedzić Mazury Zachodnie. 

Obszar zwany Mazurami Zachodnimi leży geograficznie na Pojezierzu Iławskim, a administracyjnie obejmuje cały obszar powiatu ostródzkiego z większością podmiotów, produktów i atrakcji infrastruktury turystycznej (pole bitwy grunwaldzkiej, śluzy Kanału Elbląskiego, Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich), część powiatu Iławskiego z gminą miejską Iława, część powiatu elbląskiego z obszarami gmin, na terenie których znajdują się pochylnie Kanału Elbląskiego czy Ślimacza Farma, część powiatu Olsztyńskiego z częścią infrastruktury i produktów turystycznych w okolicach Olsztynka (skansen), a także część powiatu nowomiejskiego z jego atrakcjami (np. szlak samochodowy Pętli Grunwaldzkiej, wyciąg narciarski Kurza Góra). Bogata baza noclegowa, rynnowy Jeziorak obfitujący w urokliwe zatoczki i wyspy, zróżnicowana oferta dla miłośników aktywnego wypoczynku czy znane festiwale i wydarzenia kulturalne to główne elementy wyróżniające nasz region. 

 

To u nas „statki pływają po trawie”, pokonując prawie 100-metrową różnicę wysokości terenu między Ostródą a Elblągiem. Ta droga wodna, zwana Kanałem Elbląskim, łączy Mazury Zachodnie z Bałtykiem. Ze względu na swe unikatowe urządzenia hydrotechniczne (pochylnie, śluzy) – działające od 160 lat – kanał został uznany jednym z 7 Cudów Polski. Jest to jednocześnie zabytek historii światowego formatu, aspirujący do wpisania na listę UNESCO. Między kanałowymi pochylniami Kąty i Jelenie, w Krasinie pod Pasłękiem, warto odwiedzić ślimaczą farmę Eko Snails Garden z Bistro Ślimaka (www.snailsgarden.com). Głównymi oparatorami rejsów pasażerskich pod Kanale są: Żegluga Ostródzko-Elbląska (www.zegluga.com.pl), Statkiem po trawie (www.statkiempotrawie.com) oraz Dorota i Krzysztof Rojewscy. 

 

 

Każdego roku, w połowie lipca, średniowieczni rycerze przybywają na Pola Grunwaldu – miejsce inscenizacji bitwy z 1410 roku, które zwiedzać można przez cały rok. Znajduje się tu strzelisty pomnik i muzeum (www.muzeumgrunwald.fbrothers.com).  W Olsztynku polecamy wstąpić do Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego (www.muzeumolsztynek.com.pl). Można tam zobaczyć m.in. oryginalne ludowe chałupy czy wiatraki. Na terenie parku odbywają się cykliczne jarmarki, targi i pikniki.

 

 

Twój przyjazny brzeg
Iława dzięki swojemu wspaniałemu położeniu nad Jeziorakiem – najdłuższym jeziorem Polski – zyskała miano stolicy wodniaków. To właśnie tu Mazury otwierają się turystom ukazując swe piękno Krainy Tysiąca Jezior. Dobrze rozwinięta baza turystyczna i rekreacyjna sprawia, że warto zatrzymać się tu na dłużej. Iława inspiruje swoją niezwykłą historią, a tradycja przeplata się z nowoczesnością. Nie brakuje tu kafejek i restauracji. Dworzec Główny w Iławie jest jedynym przystankiem na Warmii i Mazurach, gdzie zatrzymuje się pendolino, z którego możemy bezpośrednio dojechać do Wiednia (www.it-ilawa.pl). 

Perła Mazur

Otoczoną wieloma jeziorami letnią stolicę Mazur nazywano perłą Prus Wschodnich. To z ostródzkiego zamku przez blisko trzy miesiące władał Europą cesarz Napoleon Bonaparte. Centrum miasta zdobi Jezioro Drwęckie z wyciągiem nart wodnych i plażą miejską. Przy Bulwarze Europejskim znajduje się wiele restauracji. Nowoczesny amfiteatr w sezonie letnim gromadzi miłośników kabaretów i koncertów (www.ck.ostroda.pl). W wakacje warto skorzystać z bezpłatnego zwiedzania miasta z przewodnikiem. Szczegółowe informacje o zabytkach i bazie noclegowej uzyskać można w Centrum Informacji Turystycznej***.

Jamajskie rytmy

Liczne festiwale muzyczne, imprezy kulturalno-rozrywkowe i sportowe przyciągają tłumy turystów. Do najbardziej znanych należą: Ostróda Reggae Festival (www.ostrodareggae.com) , Złota Tarka – Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Iławie (www.zlotatarka.pl), Iławski Półmaraton La Rive im. Antoniego Gierszewskiego, Rajd Rowerowy Wzgórza Dylewskie (www.gminaostroda.pl) czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Plażowej w Starych Jabłonkach. 

Ryby, raki i… kajaki

Fani sportów wodnych mogą korzystać nie tylko z czystych, piaszczystych plaż, ale także z żeglownych szlaków czy wyciągu nart wodnych na Jeziorze Drwęckim w Ostródzie (www.ostroda.pl). Rynnowy Jeziorak obfituje w urokliwe zatoczki i wyspy, wśród nich Wielką Żuławę – największą śródlądową wyspę w Polsce. W akwenach wodnych żyje wiele gatunków ryb, co sprzyja wędkowaniu. Zapraszamy na niezapomniane spływy rzeką Iławką, dziką Szelążnicą czy Drwęcą, która na całej długości jest rezerwatem.