Ustawienia i twoje konto

  • mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

Jura Krakowsko - Częstochowska

Polska Marka Turystyczna - Kandydat

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, zwana również Jurą, to region geograficzny położony w południowej Polsce. Stanowi wschodnią część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Tworzy pas długości ok. 80 km pomiędzy Krakowem a Częstochową. W pasie tym wzgórza wznoszą się na wysokość 400-515 m n.p.m. tworząc niespotykane nigdzie indziej formy skalne, które są jednocześnie wykorzystywane do uprawiania wspinaczki skałkowej. Jura znana jest przede wszystkim z majestatycznych, wznoszących się na szczytach skał średniowiecznych zamków, tworzących słynny Szlak Orlich Gniazd.

Obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jak sama nazwa wskazuje, rozciąga się od Krakowa aż do Częstochowy, swoim zasięgiem obejmując dwa województwa: śląskie oraz małopolskie.

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, potocznie nazywana Jurą, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Polsce. Decydują o tym jej krajobraz i przyroda, liczne zabytki świeckie i sakralne oraz bogata oferta turystyczna, sportowa i rekreacyjna.

Jura jest bardzo przyjazna dla turystów pieszych i rowerowych, miłośników nordic walkingu, wspinaczek skalnych i taternictwa jaskiniowego, jazdy konnej, spływów kajakowych, żeglarstwa, paralotniarstwa i wielu innych form aktywnego wypoczynku. Praktyczne co roku pojawiają się tutaj nowe atrakcje i obiekty turystyczne. Organizowane są duże imprezy plenerowe, gry terenowe oraz pokazy i warsztaty tradycyjnego rzemiosła.

Każdy, kto choć raz odwiedził Jurę, z pewnością tu wróci. Jest to bowiem piękny i atrakcyjny region, bez względu na pogodę i porę roku.

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się duża liczba zamków oraz historycznych pałaców, co zachęca do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca. Główny Szlak Orlich Gniazd został wyznaczony między zamkami, które powstały za czasów króla Kazimierza Wielkiego na granicy ówczesnego Państwa Polskiego. Są to takie zamki jak Zamek w Olsztynie, Zamek w Mirowie, Zamek w Bobolicach, Zamek Bąkowiec w Zawierciu, Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Zamek Pilcza w Smoleniu, Zamek w Rabsztynie, Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Ojcowie czy Zamek w Korzkwi. Na Jurze znajdują się również Pałac w Pilicy, Pałac w Złotym Potoku, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, Zamek w Siewierzu czy Zamek w Tenczynie. 

Różnorodność tego regionu powoduje, iż odbywa się tu wiele ciekawych i interesujących wydarzeń, które co roku przyciągają wiele osób. Najważniejszą plenerową imprezą odbywającą się w trzeci weekend września jest Juromania (www.juromania.pl), czyli Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Inne imprezy odbywające się na Jurze to między innymi Święto Ciulimu Czulentu w Lelowie(www.lelow.pl), gdzie turysta może poznać lepiej kulturę żydowską, która jest związana z tą miejscowością; Światowy Festiwal Prażonek w Porębie(www.umporeba.pl), gdzie można skosztować wspólnie przygotowanych prażonek; Festiwal Zalewajki w Łazach(nowe.lazy.pl), Międzynarodowy Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza – Najazd Barbarzyńców oraz Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu(www.zamek-ogrodzieniec.pl), Chorońskie Prażuchy i Święto Miodu w gminie Poraj(www.ugporaj.pl), Herbatka u Zieleniewskich, czyli Piknik w stylu Retro w Trzebini(www.tck.trzebinia.pl), Święto Polskiego Chochoła w Zawierciu(www.zawiercie.eu) czy Gminny Przegląd Pucheroków w Zielonkach(ckpir.zielonki.pl). Jest to raptem kilka propozycji, wśród bardzo bogatej oferty, jaką oferuje turystom każda z gmin znajdujących się na Jurze.

Długość pieszego Szlaku Orlich Gniazd, który jest jednym z najpiękniejszych szlaków w Polsce i który w 2012 r. nagrodzono Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej, wynosi około 168 km, a rowerowego – około 186 km. Związek Gmin Jurajskich cały czas dba o odpowiednie oznakowanie oraz o poprawę nawierzchni na całej długości szlaków. Najbardziej interesującymi i malowniczymi Orlimi Gniazdami są na tej trasie ruiny zamków w Smoleniu, Ogrodzieńcu, Bobolicach, Mirowie i Olsztynie pod Częstochową.

Na Jurze można również podróżować pieszym Szlakiem Warowni Jurajskich o długości 152 km czy Międzygminnym Szlakiem Konnym. Większość szlaków na Jurze nie jest trudna do przejścia lub przejechania.

Związek Gmin Jurajskich, poprzez akcję „Bezpieczna Jura”, stara się również, aby liczne drogi wspinaczkowe, jakie występują na Jurze, były odpowiednio przygotowane i zabezpieczone do bezpiecznego uprawiania wspinaczki, przez co jest to jeden z najlepiej przygotowanych do tej aktywności terenów w Europie. Oprócz tego, Związek co roku przeprowadza akcję „Czyste Skały”, dzięki czemu ze skał znikają różne zabrudzenia.

Punkty Informacji Turystycznej są zlokalizowane przy największych atrakcjach oraz w miejscach, które są najczęściej odwiedzane przez turystów, takich jak: Olsztyn, Janów, Żarki, Podzamcze, Ogrodzieniec, Zawiercie, Niegowa, Koziegłowy, Poraj, Siedlec, Siewierz, Podlesice, Łazy, Dąbrowa Górnicza i Sławków. W punktach informacji są obecni wysoko wykwalifikowani pracownicy, którzy chętnie udzielają pomocy turystom oraz posiadają dużą wiedzę o okolicznych atrakcjach, noclegu czy gastronomii. W punktach można również wypożyczyć audiowycieczki, z którymi można swobodnie zwiedzić okolice. Można się tam również zaopatrzyć w bezpłatne wydawnictwa o Jurze i Szlaku Orlich Gniazd, które pomogą w dalszej wędrówce.