Ustawienia i twoje konto

  • mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

Zamość

Polska Marka Turystyczna - Kandydat

Zamość, położony w południowej części województwa lubelskiego. Jest jednym z największych ośrodków kulturalnych i turystycznych województwa, stanowi też doskonalą bazę wypadową na Roztocze. To unikatowy zespół architektoniczno-urbanistyczny, połączony z licznymi atrakcjami turystycznymi oraz cyklem wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.

Miasto zbudowane zostało w XVI w. przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego według projektu włoskiego architekta Bernarda Moranda. Otoczone jest potężnymi fortyfikacjami z siedmioma bastionami i trzema bramami wjazdowymi: Lwowską, Lubelską i Szczebrzeską. Twierdza, pomimo iż była wielokrotnie szturmowana przez obce wojska (m.in. kozacko-tatarskie pod wodzą Bohdana Chmielnickiego i oddziały szwedzkie dowodzone przez króla Karola X Gustawa), nigdy nie została zdobyta. Stare Miasto wpisane w siedmiobok fortyfikacji jest jedną z najdoskonalszych realizacji koncepcji renesansowego miasta idealnego, dlatego też w 1992 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w ostatniej dekadzie w znacznym stopniu zrewitalizowane.

Zamość posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną dostosowaną do oczekiwań różnych grup turystów. Oferuje moc atrakcji: liczne galerie, koncerty plenerowe i spektakle. Działają tu muzea m.in. Muzeum Zamojskie, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał z multimedialną makietą prezentującą historię Zamościa oraz symulatorem czołgu T-34, a także jeden z najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce.

Jeśli chodzi o zabytki, warto wymienić m.in. Rynek Wielki z kamieniczkami, zaliczany do najpiękniejszych staromiejskich placów w Europie, Ratusz z wachlarzowymi schodami, Akademię Zamoyską, Katedrę, późnorenesansową Synagogę, dawny Pałac Zamoyskich, kościół oo. Franciszkanów, kościół oo. Redemptorystów (dawna cerkiew grecko-ruska). Ciekawostką jest fakt, że w mieście funkcjonuje także najstarsza w kraju orkiestra - Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego.

Zamość słynie z różnorodności wydarzeń kulturalnych. Mieszkańcy oraz turyści odwiedzający miasto mogą wziąć udział w imprezach odbywających się w ciągu całego roku. Są to m.in. festiwale (Zamojski Festiwal Kultury „Arte Cultura, Musica, e..”, Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”, Festiwal Muzyki Klasycznej – Zamojskie Dni Muzyki, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk"), pokazy, pikniki i widowiska historyczne (Szturm Twierdzy Zamość, Legenda Stołu Szwedzkiego, Zamość 1920), liczne koncerty, imprezy plenerowe, spotkania poetyckie, a także wydarzenia o charakterze sportowym (Puchar Polski w siatkówce plażowej Plaża Open). Ze względu na niepowtarzalny charakter, miasto każdego roku odwiedzają tysiące turystów z całego świata.

Atrakcją są także dwie podziemne trasy turystyczne:
1. Trasa Turystyczna Bastion VII – Nadszaniec - licząca około pół kilometra. Prowadzi podziemnymi  korytarzami, galeriami strzelniczymi i kazamatami. Obrazuje zmiany, jakie na przestrzeni 250 lat przeszły fortyfikacje zamojskiej twierdzy. W Nadszańcu można zobaczyć ekspozycję: „Historia garnizonu twierdzy zamojskiej XVII – XIX wiek, umundurowanie i uzbrojenie". Dla turystów udostępniony jest również taras widokowy na nasypie bastionu (http://www.nadszaniec.zamosc.pl/).
2. Trasa Turystyczna w Podziemiach Oficyn Ratusza - zlokalizowana w XIX - wiecznych podziemiach oficyn ratuszowych prezentująca historię ratusza oraz obraz prac archeologicznych przeprowadzonych w XX w. i na początku XXI w. Obiekty zabytkowe ekspozycji to m.in. cysterna na wodę wraz z kanałem doprowadzającym i studnia z XIX w., znajdująca się wewnątrz dawnego obiektu więziennego (http://zci.zamosc.pl/page/86/trasa-w-podziemiach-oficyn-ratusza.html).

Jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu jest widowisko historyczne "Szturm Twierdzy Zamość", podczas którego odtwarzana jest historia dwóch wielkich oblężeń zamojskiej twierdzy: przez Kozaków hetmana Bohdana Chmielnickiego i Szwedów króla Karola X Gustawa. "Szturm" to nie tylko kilkuset rekonstruktorów z Polski i zagranicy, bitwy i potyczki (w tym również nocne), ale również pokazy, koncerty i jarmark historyczny. 

Informacje o wszystkich atrakcjach turystycznych Zamościa, bazie noclegowej i gastronomicznej oraz bogatej ofercie kulturalnej dostępne są na turystycznej stronie miasta: http://www.turystyka.zamosc.pl/pl/ oraz stronie Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej: http://zci.zamosc.pl/.

 

W mieście funkcjonują dwa punkty Informacji Turystycznej (Rynek Wielki/ratusz oraz przy ul. Łukasińskiego 2e), w których na miejscu można m.in. uzyskać niezbędne informacje turystyczne dotyczące Zamościa i otaczającego regionu, wynająć przewodnika, a także skorzystać z bezpłatnych wielojęzycznych materiałów informacyjnych o mieście. W punktach tych mieszczą się także wypożyczalnie rowerów, w ofercie jest 20 sztuk: 10 męskich i 10 damskich. Bezpłatne można wypożyczyć przyczepki, foteliki oraz kaski dla najmłodszych rowerzystów. A dla miłośników rowerów powstały liczne ścieżki rowerowe oraz szlak „Cyrkumwalacyjny - wokół twierdzy” - łatwy pod względem terenowym i dostępny dla wszystkich kolarzy.

 

Turyści odwiedzający Zamość mogą skorzystać ze specjalnego pakietu zniżek - Zamojskiej Karty Turysty. To oferta zapewniająca dużo tańsze, jednorazowe wejście do głównych atrakcji turystycznych. ZKT zarządza Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu, dostępna jest w wersji normalnej i ulgowej. Upoważnia także do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Szczegółowe informacje o karcie dostępne są na stronie http://kartaturysty.zamosc.pl/